PROGRAM CENTRA PANT DUBEN 2018:


Úterý 3. 4.        16.30

Vernisáž výstavy Quijotes de celuloide

Španělský kulturní týden slavnostně zahájíme vernisáží výstavy a ochutnávkou španělských vín, která nám představí majitelky ostravské firmy NaVínko.

Vstup volný


Úterý 3. 4.        17.30

Byla to pro mě španělská vesnice

Beseda se studenty programu Erasmus+ o vnímání české a španělské kultury. Co Španěly fascinuje a překvapuje na Češích a české kultuře? Jak Češi vnímají Španělsko a španělskou kulturu? Zábavné i strastiplné historky studentů programu Erasmu+ nejen o kulturních zážitcích. Akci bude moderovat Lic. Begoña García z FF OU.
Akce bude probíhat v češtině, popř. s tlumočením.

Vstup volný


Čtvrtek 5. 4.     18.00

Černé kafe s Tomášem Macurou

Hořké? Příliš silné? Nepřislazovaně pravdivé!

Prvním hostem nového pořadu, v němž budeme postupně představovat inspirativní osobnosti veřejného života, bude primátor města Ostravy.

V neformálně laděném rozhovoru chceme lépe poznat člověka významně zasahujícího do dění našeho města. Zajímá nás jeho minulost, politické motivace, překážky a cíle i to, co všechno tato role obnáší, jak ovlivňuje osobní život a jak svého nositele mění. Večerem provází Petr Pánek.

Dobrovolné vstupné


Sobota 7. 4.      10.00–12.00

PANT dětem: Jak se dělá divadlo

Herec Petr Pěnkava (Komorní scéna Aréna) přiblíží dětem (5+) vznik divadelního představení, naučí je vyrobit si kostým a nazkouší s nimi pohádku.

Vstupné 30 Kč


Sobota 7. 4.      15.00

Festival Jeden svět Ostrava

Živá knihovna ve spolupráci s organizací Amnesty International.

Dobrovolné vstupné


Neděle 8. 4.      16.00

Festival Jeden svět Ostrava

Debata s Markétou Kutilovou na aktuální téma turecké invaze do syrského Afrínu.

Dobrovolné vstupné


Pondělí 9. 4.     18.00

Festival Jeden svět Ostrava

Budovatelé říše / Andran Abramjan / Česká republika / 2017 / 75 min

Po filmu debata: Ondřej Kundra (Respekt) a Marie Škardová (spolupracovnice Hate Free) na téma „Dezinformované Česko – Lži, hejty a nesmysly ve veřejném prostoru“

Vstupné 70 Kč


Úterý 10. 4.      18.00

Festival Jeden svět Ostrava

Kolyma – Road of Bones / Stanislaw Mucha / Německo, Rusko / 2017 / 85 min

Po filmu debata: Jan Plešinger (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) na téma „Přežívání hrozeb Stalinského Ruska ve 21. století“

Vstupné 70 Kč


Středa 11. 4.     10.00

Festival Jeden svět Ostrava

Nerodič / Non-Parent / Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min.

Mít, nebo nemít děti? A do jakých podmínek je správné je přivést?  Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.

Po filmu debata: Petra Tenglerová (rodinné centrum Heřmánek) na téma „(Ne)rodičovství ve 21. století“

Vstupné 70 Kč


Středa 11. 4.     18.00

Festival Jeden svět Ostrava

Mečiar / Tereza Nvotová / Česká republika, Slovensko / 2017 / 87 min

Po filmu debata: Fedro Gál (publicista) na téma „Alfasamci v politice a udržitelnost demokracie“

Vstupné 70 Kč


čtvrtek 12. 4.    18.00

Festival Jeden svět Ostrava

Mir vam / Juraj Mravec / Slovensko / 2016 / 67 min

Po filmu debata: Vincenc Kopeček (Ostravská univerzita) na téma „Komu slouží vojna a mír na východě Ukrajiny?“

Vstupné 70 Kč


Pátek 13. 4.      10.00

Festival Jeden svět Ostrava / Projekce pro rodiče s dětmi

Hranice práce / Apolena Rychlíková / Česká republika / 2017 / 71 min

Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Motolská prádelna, vodňanská drůbežárna, pokladna v supermarketu, žiletkárna a třídírna odpadu. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce? A jaký je život s minimální mzdou?

Po filmu debata: Martin Navrátil (tajemník Paktu zaměstnanosti – organizace zabývající se trhem práce v Moravskoslezském kraji) na téma „Je těžké sehnat v Moravskoslezském kraji dobrou práci?“

Vstupné 70 Kč


Pátek 13. 4.      17.00

Noty a štětce aneb koláže písní

Rodinný koncert skupiny Vadim & Co. provázaný s výtvarnou dílničkou Sandry.

Vstupné 30 Kč


Sobota 14. 4.    10.00–12.00

PANT dětem: Výtvarná dílnička

Na palouku roste kvítí, jmenuje se Petr-klíč

Děti si společně s rodiči vyrobí příbytek z recyklovatelných materiálů pro květinové skřítky. Pojďte s námi přivítat první jarní květiny!

Vstupné 30 Kč


Pondělí 16. 4.    18.00

Ladislav Heryán / Kněz s kytarou

Setkání se salesiánem Ladislavem Heryánem, s evangeliem v poezii Ivana Martina Jirouse a písních Bono Voxe.

Dobrovolné vstupné


Úterý 17. 4.      16.00–17.30

Osmičková výročí: 1848 – Jaro národů

O revoluci 1848 se nejčastěji píše jako o tzv. jaru národů – prvně v dějinách byly artikulovány politické požadavky zástupců jednotlivých národů, a to nejen v habsburské monarchii, ale i v řadě dalších evropských zemí. Začal vzestup národní identity a nacionalismu. Zdaleka se však nejednalo jen o národní požadavky. Přednáška představí události roku 1848 jako soubor dílčích revolucí (národní, politické, hospodářské, sociální). Probere jednotlivé roviny, tj. úsilí o zrušení poddanství a zrovnoprávnění před zákonem, o zrušení stavovského systému o rozšíření politické participace, o

jazykovou a národní rovnoprávnost. Zmíní specifika Moravy a Slezska oproti Čechám. Všimne si i otázky německého sjednocení a případného zapojení habsburské říše včetně českých zemí do konceptu Velkého Německa.

Prof. PhDr. Pavel Kladiwa, Ph.D., působí na katedře historie Ostravské univerzity. Věnuje se sociálním dějinám českých zemí 19. století, zejména v souvislosti s národnostními vztahy, skupinovými identitami a identitotvornými procesy.

Pořádá Ostravská univerzita.

Vstup volný


Úterý 17. 4.      18.30

Večer s dobrou hvězdou / dramatik Tomáš Vůjtek

Hostem lékaře Rastislava Maďara bude dvorní autor Komorní scény Aréna v Ostravě Tomáš Vůjtek. Je hvězdou divadelního nebe. Za své inscenace sklízí nejvyšší ocenění. Nově Cenu divadelních kritiků 2017 za hru Smíření.

Také díky němu udělili kritici Komorní scéně Aréna potřetí za sebou cenu Divadlo roku.

Vstupné 80 Kč / studenti 40 Kč


Čtvrtek 19. 4.   18.00

Autodiskotéka Jana Buriana

Diskuse o hudbě na hranicích žánrů, o tvorbě písní, které v rozhlase neuslyšíte. Jan Burian uvádí novou knihu vlastních vzpomínek.

Vstupné 50 Kč


Sobota 21. 4.    10.00–12.00

PANT dětem: Bavme se s knihou

Zábavné čtení básníka Jakuba, odkud si vaše ratolesti odnesou autorské pohádky, ve kterých navíc budou hlavními postavami… 

Vstupné 30 Kč


Pondělí 23.4.     16:45–19:00

Den Země: Zemřít pro design 

Notebooky, mobily, tablety PC a mnohé jiné technologie se staly běžnou součástí našeho života. Víte, jak vznikají, jaká je jejich životnost, či jak zanikají? Víte, kde a kdo je vyrábí? Víte, že kvůli těmto technologiím umírají lidé, zvířata, dochází k devastaci životního prostředí, v mnohých případech totální na desítky i stovky let? Během komponovaného večera zhlédnete film Zemřít pro design ( Sue Williams / USA / 2016 /73 min) a následně proběhne debata, která doplní informace, které zazní ve filmu, o aktuality a vhled do českého prostředí.

Vstup volný


Středa 25. 4.     18.00

LiStOVáNí: Kafe a cigárko (Marie Doležalová)

Historky z hereckého podsvětí

Divadelní adaptace stejnojmenné knihy.

Marie Doležalová (Divadlo na Fidlovačce / Comeback / Stardance) si začala psát blog jen tak pro radost a pro své kolegy z divadla, aby je pobavila. Ale záhy Kafe a cigárko začalo bavit lidi mnohem víc, než by se Marie nadála. Taky za něj získala cenu Magnesia Litera. Ty nejlepší glosy s podtitulem Historky z hereckého podsvětí vychází právě teď formou knihy. A pro LiStOVáNí je to rozhodně výzva, která slibuje netradiční zábavný večer. A víte co je na psaní Marušky ze všeho nejlepší? Že si dovede udělat legraci hlavně sama ze sebe.

Účinkují: Barbora Jánová a Gustav Hašek

Vstupné 120 Kč


Pátek 27. 4.      17.30

Večer s vědci: Ostravské ovzduší

Jak je to doopravdy s ostravským ovzduším? Jak ho můžeme sami ovlivňovat? A proč v nás vyvolává emoce?

Poslechněte si fakta a názory vědců z Ostravské univerzity a VŠB-TUO, doplněné o  pohled zástupce statutárního města Ostravy. Přinášíme vám další besedu z  cyklu Večery s vědci, tentokráte o kvalitě ovzduší.

Beseda s odborníky tímto volně navazuje na Noc vědců a zároveň je spojena s kandidaturou Ostravy na Evropské zelené město 2020. Diskutovat budou Mgr. Martin Tomášek, Ph.D. (OU), Mgr. Jiří Bílek, Ph.D. (VŠB-TUO) a Ing. Tomáš Macura, MBA (Město Ostrava).

Vstup volný


Sobota 28. 4.    10.00 – 12.00

PANT dětem: Country s Kačkou

Country tance si děti zatančí pod vedením lektorky Kateřiny. Vyznačují se převážně hopsavými kroky a budou bavit děti různého věku. Pro lepší atmosféru uvítáme kárované košile či kovbojské klobouky!

Vhodné pro děti od pěti let.

Vstupné 30 Kč