PROGRAM CENTRA PANT NA LISTOPAD 2017:


Sobota  4. 11.                   10.00–12.00

PANT dětem: Bavme se s knihou

Zábavné čtení autorských pohádek básníka Jakuba Chrobáka pro děti, ze kterého vaše ratolesti neodejdou s prázdnou. Odnesou si vlastní knížku pohádek, ba co víc, příběh bude o nich! 

Vstup volný


Úterý 7. 11.                 18.00  

Večer s dobrou hvězdou: Albert Černý, frontman Lake Malawi

Charitativní večer Rastislava Maďara. Povídání o světě, cestování, pomoci jiným a dalších zajímavostech, které jinde neuvidíte a neuslyšíte. Prvním hostem bude Albert Černý, frontman hudební skupiny Lake Malawi, v minulosti mezinárodně úspěšný s Charlie Straight.

Výtěžek použijeme na léky pro pacienty Česko-Slovenské nemocnice v Malawi.

Vstupné 80 Kč/ studenti 40 Kč (ISIC, index…)


Pátek 10. 11.               18.00

Obrazy z cest do země Sovětů


Křest monografie Jany Davidové Glogarové a Jaroslava Davida Obrazy z cest do země Sovětů s podtitulem České
cestopisy do sovětského Ruska a Sovětského svazu 1917–1968.
Součástí programu bude stručné představení problematiky cestopisů do Ruska ve 20. století a beseda s autory.

Dobrovolné vstupné


Sobota 11. 11.             10.00–12.00

PANT dětem: Jak se dělá divadlo

Herec Petr Pěnkava (Komorní scéna Aréna) vás zábavnou formou v předvánočním čase během dvou hodin provede vznikem divadelního představení. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet, co vše je třeba udělat, než se otevře opona a začne premiéra... Děti si vytvoří vlastní kostýmy a nakonec i krátkou hru nazkouší. Doporučujeme pro děti od pěti let.

Vstupné 30 Kč (příspěvek na výtvarný materiál)


Pondělí 13. 11.                       17.30

Antonín Dolák: Hodnoty v dnešní společnosti

Dnešní doba se potýká s postmoderním relativismem, kdy má „každý svou pravdu“ i v etice, tedy – zdá se – žádné hodnoty nejsou skutečně závazné a objektivní. Přednášející vyloží, co je to hodnota, zda je hodnota dána aktem hodnocení, nebo může být hodnota něco na hodnotiteli nezávislého, skutečně platného. Přednášející ukáže vztah mezi hodnotami a smyslem života. Přednášející PhDr. Antonín Dolák, Ph.D. je odborným asistentem Katedry filozofie FF Ostravské univerzity a přednáší kurzy o etice a současné filozofii.

Akce pořádaná ve spolupráci s Katedrou filozofie FF Ostravské univerzity.
Dobrovolné vstupné


Úterý 14. 11.               18.00

Erik Tabery: Opuštěná společnost

Je česká společnost opuštěná? Jakými proměnami prošla česká politika za posledních sto let a jaké výzvy dnes před námi stojí? Debata s Erikem Taberym nad jeho novou knihou Opuštěná společnost.

Dobrovolné vstupné


Sobota 18. 11.             10.00–12.00

PANT dětem: Výtvarná dílnička

Podzimní tvůrčí řádění v PANTu pokračuje další dílničkou s Gábinou, tentokrát na adventní téma. Přijďte si zpříjemnit sychravé sobotní dopoledne a odneste si domů vlastnoručně vyrobenou maličkost. Děti u nás můžou popustit uzdu své fantazii a rodiče se mohou zahřát dobrým drinkem v naší kavárně. Těšíme se na vás.

Vstupné 30 Kč (příspěvek na výtvarný materiál).


Pondělí 20. 11.                       18.00  

VideaČesky ŽIVĚ

VideaČesky.cz ve spolupráci s Ostravskou univerzitou pořádá veřejnou projekci nejlepších krátkometrážních filmů s českými titulky.
Přijďte se podívat na ty nejlepší kraťasy, které jsme vám v průběhu více než sedmileté existence webu naservírovali s kvalitními českými titulky. Výběr bude čistě na nás, ale slibujeme, že nebudete odcházet zklamáni. Hned po projekci bude následovat beseda s několika našimi překladateli, kterých se můžete zeptat na cokoliv, co vás ohledně chodu našeho webu a titulkování obecně zajímá.
Vstupné zdarma


Úterý 21. 11.               17.00  

Pavla Apostolaki: Istanbul, město dvou kontinentů

Istanbul je horkokrevné město, které vás nenechá vydechnout. Vábí vás, provokuje a přináší spoustu impulsů. Je to město, kde po tisíciletí žijí pospolu různé kultury, národy i náboženství, které jsou pestré jako směsi koření na istanbulských bazarech. Perla mezi dvěma kontinenty láká svým kouzlem každý rok přibližně dvanáct a půl miliónů turistů, kteří z Istanbulu činí páté nejnavštěvovanější město na světě. Pavla Apostolaki vám představí autentický život v největší turecké metropoli a zároveň se zaměří na téma udržitelného turismu v Istanbulu.

Pavla Apostolaki je nezávislá novinářka žijící střídavě v České republice a v Turecku. Cestuje po svět a pracuje také jako zvláštní zpravodajka z Turecka (www.pavlaapostolaki.com)

Akce se uskuteční v rámci Týden globálního vzdělávání s názvem „Tvoje cesta, tvoje stopa“, s podporou České rozvojové agentury a Europe direct Ostrava.

Dobrovolné vstupné


Středa 22. 11.              18.00  

Tvoje cesta, tvoje stopa Turismus – jak svět ničí a jak mu pomáhá

Zveme vás na dokumentární film Gringo Trails (USA / Bhútán / Bolívie / Mali / Thajsko, 2013, 79 min) a beseda o udržitelném turismu s Martinou Páskovou z Univerzity Hradec Králové.

Ničí turismus svět – nebo ho chrání? Od balijské džungle po pláže v Thajsku a od pouští Timbuktu, Mali až po úchvatnou krásu Bhútánu, GRINGO TRAILS ukazuje neočekávaný dopad cestovního ruchu na kulturu, ekonomiku i životní prostředí a seznámí vás několika zajímavými příběhy, na které během 30 narazil (http://gringotrails.com/about/).

Akce se uskuteční v rámci Týdne globálního vzdělávání s názvem „Tvoje cesta, tvoje stopa“, s finanční podporou České rozvojové agentury.

Dobrovolné vstupné


Pátek 24. 11.               18.00  

LiStOVáNí: Závěrka (Miloš Urban)

Divadelní adaptace novely Závěrka.

Účinkují: Petra Bučková, Lukáš Král a Miloš Urban.

Závěrka je milostná novela o prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku. Důležitá je motivace. Motivací Matěje Runda je Věra, půvabná mladá žena, která si neuvědomuje svou fotogeničnost – svou krásu „na druhý pohled“. Matěj tento její dar objeví, ale má zásadní problém: neumí fotit. Přesto začne Věru fotografovat. Jeho snímky jsou překvapivě dobré a čím dál lepší, vzbuzují pozornost, obdiv, ale i odsouzení. Jsou nepokrytě erotické, ale i sexistické. Nefotografa i jeho nemodelku dostihne internetové renomé, snad i sláva, ale čím větší je jejich úspěch, tím hůř k sobě nacházejí cestu. Profesionální vztah tak může skončit jen dvojím způsobem: buď láskou, anebo nenávistí. Knihu v roce 2017 vydalo nakladatelství Argo.

Vstupné 120 Kč


Sobota 25. 11.             10.00–12.00                          

PANT dětem: Rozhýbejme se!

Pohybu není nikdy dost, proto jsme pro vaše ratolesti připravili další ze zábavných dopolední, kdy se trochu protáhnou, trochu si zatancují a zahrají si i zábavné hry. Prostě budeme dovádět na hudbu a při tom se taky něco nového naučíme.

Vstup volný


Pondělí 27. 11.                       18.00  

Ondřej Nezbeda: Průvodce smrtelníka

Kniha, za kterou její autor Ondřej Nezbeda obdržel Magnesii Literu za Objev roku. V sychravém listopadu si bude s autorem povídat s laskavostí a věcností Miroslav Zelinský.

Dobrovolné vstupné


Středa 29. 11.              18.00  

Petr Blažek: Akce „Sever“

V letech 1981–84 se odehrála jedna z největších celostátních akcí bezpečnostního aparátu komunistického režimu v Československu zaměřená na aktuální dění v sousedním Polsku. Její průběh a pozadí rozebere badatel Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, který na setkání zároveň představí svou novou historickou studii a kritickou edici archivních dokumentů věnovanou právě akci „Sever“.

Dramatický politický vývoj v Polsku na počátku 80. let vyvolal zvýšenou aktivitu také na straně českých bezpečnostních složek. Vybrané útvary ministerstva vnitra monitorovaly činnost odborového svazu Solidarita a opozičních skupin po obou stranách hranice, reakce české a polské veřejnosti na toto dění a vyvíjely aktivity na podporu vládnoucího režimu v Polsku.

Z cyklu POLSKÉ VEČERY pořádaného ve spolupráci s Polským Institutem v Praze.

Cyklus je podporován prostředky Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra

Dobrovolné vstupné