PROGRAM CENTRA PANT ČERVEN 2018:


Pondělí 4. 6.        18.00

Planeta Česko – projekce a debata s autorem

Projekce pozoruhodného filmu o české přírodě a divočině, k níž máme často blíž, než si myslíme. O počátečním nápadu, záměrech autorů a samotné tvorbě filmu bude hovořit scénárista Marek Sklář. Pořadem provází Petr Kopecký (Ostravská univerzita).

Vstupné 50 Kč


Sobota 9. 6.        11.30–13.00

Centrum PANT dětem: Country s Kačkou

Hopsavé country tanečky pro děti od pěti let. Nejlépe se hopsá v károvaných košilích a kovbojských kloboucích!

Vstupné 30 Kč


Sobota 9. 6.      17.00–00.00

Ostravská muzejní noc

Pohádková pohlednice

Kreativní tvoření pro nejmenší děti (2–5 let). Výtvarníci si vyrobí prázdninovou pohlednici s pohádkovými motivy.

Prázdninový špalíček

Děti školního věku se výtvarně vyřádí při tvorbě dobrodružného deníku. Vhodné pro děti od 6 let.

Prvorepublikové pohlednice

Originální výtvarná dílna pro dospělé každého věku. Formou brikoláže si zájemci vytvoří dobovou pohlednici s motivy první republiky.

Fotokoutek PRVNÍ REPUBLIKA

Milovníci dobových fotografií, vyfoťte se v minulosti!

Vstup volný


Úterý 12. 6.     17.30

Petr Kolář: Hrozby a naděje v současném světě 

S bývalým velvyslancem ČR v USA a Rusku o tom, co vnímá jako hrozbu v současném světě - je to ruská dezinformační válka, rozpínavost čínského trhu na úkor lidských práv nebo některé kroky současné hlavy USA? A jaké jsou optimistické vyhlídky očima bývalého diplomata? 

Petr Kolář je bývalý český diplomat, na svou první diplomatickou misi vycestoval do Švédska, následně zastupoval ČR jako velvyslanec v Irsku, v USA a v Rusku. Byl zahraničně politickým poradcem pro evropskou integraci a Balkán prezidenta Václava Havla. 

Ve spolupráci s Europe Direct Ostrava a Evropské hodnoty Ostrava.

Dobrovolné vstupné


Středa 13. 6.       17.30

Večer s vědci: Voda, živel potřebný i nevyzpytatelný

Jaká je role vody v krajině? Je vysychající krajina ohrožením pro obyvatele Ostravy? Jak jsme připraveni na změny klimatu? K tématu vody a klimatické změny zazní fakta a východiska vědců z Ostravské univerzity a VŠB-Technické univerzity Ostrava, které doplní zástupce statutárního města Ostravy. Zjistěte něco víc o hospodaření s vodou, o kvalitě vody v období sucha a o tom, jak sami přírodu svým chováním ovlivňujeme.

Přichází další beseda z cyklu Večery s vědci, která volně navazuje na Noc vědců.

Diskutovat budou doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D. (OU), prof. Dr. Ing. Miroslav Kyncl (VŠB-TUO) a Mgr. Kateřina Šebestová (Město Ostrava). Moderuje Petr Pánek (Centrum PANT).

Vstup volný


Pondělí 18. 6.      18.00

Příběh Polsko-československé solidarity

Historik Petr Blažek se bude se svými hosty věnovat vzniku a postupnému formování Polsko-československé solidarity na pozadí historického vývoje Polska a Československa od konce druhé světové války do roku 1989. Utváření opozičních hnutí v obou zemích a pokusů o příhraniční spolupráci až po vytvoření neformální organizace v roce 1981. Polsko-československá solidarita hrála zásadní roli ve vzájemné informovanosti a podpoře polských a československých opozičních hnutí a skupin. V 90. letech pak mnozí její členové zaujali přední místa na politické scéně obou sousedních států.

Hosty budou významní představitelé Polsko-československé solidarity Ivo Mludek, Aleš Bartusek, Janusz Okrzesik a Andrzej Grajewski. Představena bude také nová kniha Hranicím navzdory: Příběh Polsko-československé solidarity, jejíž je Petr Blažek spoluautor.

PETR BLAŽEK je český historik zabývající se dějinami komunistických režimů v Československu a Polsku. Editor a spoluautor řady knižních publikací. Působil jako odborný poradce u řady dokumentárních a hraných filmů a nyní pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Dobrovolné vstupné


Středa 20. 6.  18.30

Večer s dobrou hvězdou: Vladimír Vůjtek

Cyklus charitativních večerů moderovaných lékařem Rastislavem Maďarem pokračuje v červnu setkáním s Vladimírem Vůjtkem, bývalým hokejistou, slavným a mezinárodně uznávaným hokejovým trenérem, který vedl národní týmy dvou zemí.  

O životě v cizině, sportovcích, mentalitě jiných národů, vztahu ke Slovensku a Rusku, kde trénoval, ale i o svých cestách po světě a oblíbených místech.   

Vstupné 80 Kč / studenti a senioři 40 Kč
Výtěžek charitativního večera bude věnován Domovu pro seniory Klimkovice.

Předprodej vstupenek:
Na pobočkách ostravského infocentra a v Kavárně PANT.
On-line: https://www.ostravainfo.cz/cz/akce/besedy-a-prednasky/119720-vecer-s-dobrou-hvezdou-vladimir-vujtek.html


Čtvrtek 21. 6.     16.00–17.30

Osmičková výročí: 1918–1938 – Vznik republiky a její nedlouhé trvání

Přednáška historičky Blaženy Gracové se pokusí objasnit okolnosti vzniku Československé republiky v roce 1918 a jejich důsledky pro politický život první republiky. Zhodnotí připravenost československé politické reprezentace využít situace, kterou přinesl válečný konflikt pro malé národy. Naznačí rozdílné vnímání této klíčové události u Čechů, Slováků, Němců, Maďarů a Poláků. Druhou část vystoupení bude tvořit úvaha nad hodnocením Mnichova českou historiografií, vysvětlení, zda šlo o jev v tehdejší Evropě tak výjimečný, za jaký ho často my Češi máme sklon považovat. Přiblíží rovněž některé ne zcela profesionální kroky českých diplomatů v krizových okamžicích roku 1938.   

Pořádá Ostravská univerzita.

Vstup volný


Pondělí  25. 6.            18.00

LiStOVáNí.cz: GOTTLAND

Lepší značku mohl autor těžko vymyslet. Polský reportér Mariusz Szczygieł svou knihu nazval Gottland. Neboť: "Svět bez Boha není možný, a tak v nejateističtější zemi světa, jakou je Česko, hraje sedmašedesátiletá hvězda důležitou roli.." Pohorší to tenáře jako efekt příliš laciný? Po četbě knihy asi ne. Vodopád informací a souvislostí o Česku v 20tém století, o kterých jste možná ani netušili, promění tento publicistický bestseller na téměř detektivní, ale přesto velmi humornou "listovačku".

Účinkují: Petra Bučková, Alan Novotný a Lukáš Hejlík

Vstupné 150 Kč

Předprodej vstupenek:

na pobočkách Ostravského informačního centra

v Kavárně PANT

on-line: https://www.ostravainfo.cz/cz/akce/ruzne/119210-listovani-gottland.html


Čtvrtek 28. 6.       17.30

Černé kafe s Petrou Bernfeldovou

V rámci cyklu debat s významnými politiky a osobnostmi ostravského života bychom Vás rádi pozvali na debatu se starostkou Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Petrou Bernfeldovou.

Jaká je v „civilu“, jak se žena prosazuje na poli ovládaném alfa samci, co se děje ve veřejném prostoru této městské části...? Debatu se starostkou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz moderují Jana Jílková (Europe Direct Ostrava) a Marta Pilařová (Provoz Hlubina).

Dobrovolné vstupné