PROGRAM ŘÍJEN 2018


Sobota 6. 10.      10.00 - 12.00

PANT dětem: Foukej, foukej, větříčku – výtvarné dopoledne se Sandrou

Zábavné podzimní kolážování pro zvídavé děti všech věkových kategorií. Budeme si povídat o podzimních zvycích a obyčejích, vyrobíme si tematickou koláž v podzimních barvách a naučíme se i básničku.

Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 30 Kč (na místě)


Čtvrtek 11. 10. 17.00

100 let republiky – ideály a skutečnost

S Janem Urbanem (historik a publicista) a Jiřím Schneiderem (ředitel Aspen Institute Central Europe) se zamyslíme nad vznikem Československa, jeho ideály, motivy a souvislostmi. Kritická reflexe událostí a osobností z různých úhlů a rovin. Jaký odkaz si neseme a jak se vznik republiky projevil na jejím dalším vývoji, jak ovlivňuje naši současnost a co udělá s naší budoucností?

Dobrovolné vstupné


Sobota 13. 10. 10.00 – 12.00

PANT dětem: Jak se dělá divadlo

Herec Petr Pěnkava z divadla Komorní scéna Aréna se s dětmi přenese do nevšedních pohádek. Nejdříve si příběh přečtou, poté převypráví a nakonec se všichni stanou herci a pohádku divadelně ztvární!

Vhodné pro děti od 5 - ti let.

Vstupné 30 Kč (na místě)


Sobota 13. 10. 19.30

LiStOVáNí: Svatá Barbora

Divadelní adaptace stejnojmenné knihy autorů M. Šindelky, V. Maška a M. Pokorného.

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o tzv. kuřimské, nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?

Účinkují: Petra Bučková a Alan Novotný, host Marek Šindelka

Vstupné 120 Kč

Předprodej vstupenek:
Na pobočkách Ostravského informačního centra a v Kavárně PANT
On-line: https://www.ostravainfo.cz/cz/akce/divadlo/122188-listovani-svata-barbora.html


Pondělí 15. 10. 18:00

Mezi EUforií a EUfobií

Za co všechno může Brusel…

Debata s bývalým hlavním architektem české evropské politiky a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou přiblíží nejenom problematiku vztahu Česka a EU, ale i toho, jak je o EU informováno. Vedle představení osobnosti a profesní kariéry ostravského rodáka Tomáše Prouzy, se bude debata věnovat tomu, jak nejrůznější média utvářejí obraz EU jednak jako organizace garantující blahobyt a bezpečnost, ale také jako instituce, která Česko omezuje v jeho vývoji, či jej dokonce destabilizuje. V této souvislosti se také debata dotkne i mediálním prostorem živené představy o Czexitu.

Moderuje Tomáš Drobík (Ostravská univerzita).

Realizováno ve spolupráci s Eurocentrem Ostrava.

Dobrovolné stupné


Úterý 16. 10. 18.30

Večer s dobrou hvězdou: Monika Brzesková Žídková

Cyklus charitativních večerů lékaře Rastislava Maďara pokračuje v říjnu setkáním s Monikou Brzeskovou Žídkovou, Miss České Republiky, Miss Europe 1995 a v hlasování diváků nejoblíbenější Miss od začátku této soutěže v ČR. Vystudovaná učitelka reprezentovala krásu našich žen v mnoha exotických zemích. Svět modellingu postupně vyměnila za moderování televizních pořadů a různých akcí. Zabývá se přírodní kosmetikou a v roce 2014 byla zvolená starostkou města Kravaře, kde bydlí se svou rodinou. Spolu s originálním hostem, jediným svého druhu u nás, nahlédneme do zákulisí všech těchto zajímavých a možná jen zdánlivě protipólních světů.

Výtěžek akce bude na přání hosta věnován klinice v Malawi, kterou vede International Humanity.

Vstupné 80 Kč / studenti 40 Kč


Středa 17. 10. 19.00 - 22.00

ProtimluvFest / Zmizelá republika a rok 1968

19.00 Debata s Ivanem Binarem a Fedorem Gálem

20.00 Autorské čtení Ivana Binara, Uvádí a moderuje Iva Málková

21.00 Autorské čtení a debata s Fedorem Gálem: Uvádí a moderuje Miroslav Zelinský


Čtvrtek 18.10. 18.00

Byznys & Společnost: Opher Brayer (Izrael)

Na nový cyklus diskuzí s názvem “ Byznys & Společnost”, hosty ekonoma a podnikatele Jana Laštůvky budou české a zahraniční osobnosti ze světa byznysu, jejichž činnost má přesah i do společenského dění.

Prvním hostem je Opher Brayer (Izrael) - lektor, podnikatel a odborník na rozvoj talentů. Opher je autorem a lektorem unikátní metodiky, která prokázala, že lidé nemusí být specialisté pouze na určitý obor, ale mohou rozvinout multidisciplinární talent, který jim dokáže pomoci v mnohem širším spektru činností. To je v rozporu s mainstreamového názorem, že talent je “ přirozený” a nedá se rozvíjet. Kreativita, flexibilita a matematika dovedly Ophera a jeho tým k práci na různých a jedinečných projektech po celém světě. Vyvinuli také desítky unikátních metod a postupů pro rozvoj talentu a potenciálu jednotlivců a skupin.

Diskuze bude v angličtině, tlumočená do českého jazyka.

Moderuje a provází Jan Laštůvka

Dobrovolné vstupné


Sobota 20. 10. 10.00 – 12.00

PANT dětem: Hravá jóga s JoHankou

Příběhem, pohádkou a kreslením mandal až k relaxačnímu cvičení jógy. Vhodné pro děti od 5 let (máte-li podložku, vezměte ji s sebou).

Vstupné: 30 Kč (na místě)


Pondělí 22. 10. 19.00

Idea československého státu

K debatě vyzve Ladislav Vrchovský Daniela Kroupu, donedávna vedoucího Katedry politologie a filozofie FF UJEP v Ústí nad Labem, a Miroslava Kusého, slovenského a československého politologa, filosofa, publicistu a pedagoga. Otevřena budou témata "Idea československého státu z pohledu jeho zakladatelů", "Česká a slovenská státnost v době 2. sv. války", Československo v letech 1945 - 1948, 1948 - 1968, 1968 - 1989", a "Příčiny a důvody rozdělení Československa na dva samostatné státy."

Realizováno ve spolupráci se Společností pro kulturu a umění.

Dobrovolné vstupné


úterý 23. 10. 18.00

Pavel Kladiva: Rozpad monarchie-infarkt, nebo bypass pro srdce Evropy?

Přednáška historika Pavla Kladiwy (Ostravská univerzita) o vzniku nových států na troskách Rakousko-uherské monarchie a dopadech tohoto procesu na tehdejší (středo)evropskou společnost, ekonomiku a politiku.

Inventura zisků a ztrát.

Následnou diskusi moderuje Martin Tomášek (Ostravská univerzita).

Dobrovolné vstupné


Středa 24. 10. 18.00

Československé legie a vznik republiky 1914–1920

Zanedlouho tomu bude již sto let, co v závěru 1. světové války vzniklo samostatné Československo. Nikdy by k tomu nedošlo nebýt tisíců legionářů v Rusku, Itálii a Francii, a také dobrovolníků v řadách americké, srbské a britské armády. Byl to výsledek svobodného rozhodnutí Čechů a Slováků, zahraničních krajanů a válečných zajatců, kteří zaměnili pohodlí domovů a relativní bezpečí zajateckých táborů za nebezpečné strádání a riskování života na válečných frontách. Jejich úspěchy se staly nejpádnějším argumentem v mezinárodním politickém zápase vedeném T. G. Masarykem a v konečném důsledku přiměly dohodové mocnosti k plnému uznání práva Čechů a Slováků na vlastní stát.

Přednáška posluchačům vylíčí okolnosti vzniku, formování a průběh bojového nasazení legií během světové války a občanské války v Rusku. Přiblížen ale bude také každodenní život legionářů od zajateckých táborů, přes frontové zákopy až po jejich často dobrodružný návrat do osvobozené vlasti. Naživo pak budou prezentovány střelné i chladné zbraně, výstroj a stejnokroje legionářů. To vše v podání členů Československé obce legionářské – organizace, kterou založili samotní legionáři v roce 1921.

Dobrovolné vstupné


Čtvrtek 25. 10. 18.00

Sokol a legionář Jan Čapek

Jak již název napovídá, přednáška se bude věnovat životu významného sokola a legionáře Jana Čapka. Ačkoliv rodák z Michle u Prahy, stal se Čapek díky svému působení na Těšínsku jedním z nejvýznamnějších prvorepublikových hrdinů spjatých s naším krajem, což podnes dokládají četné místopisné názvy – například Čapkova sokolovna či jeho četné ulice v Ostravě, Opavě, Orlové či Frýdku-Místku. Předmětem zájmu bude jak jeho předválečná činnost v rámci Sokola, tak působení v zajateckých táborech v Itálii za války, kde patřil mezi první organizátory československého revolučního odboje v čele Československého dobrovolnického sboru, základu budoucí československé legie v Itálii. V neposlední řadě rozebereme také jeho bohatý druhý život, tedy formy vzpomínání na něj (sochy, pomníky, památníky, ulice atd.), příčiny zapomnění po roce 1948 i oživení jeho památky v rámci stoletého výročí vzniku ČSR.

Ve spolupráci s členy Československé obce legionářské.

Dobrovolné vstupné


Sobota 27. 10. 11.00 – 13.00

PANT dětem: Divadlo MALÉhRY – Jak na příšery

Herečky brněnského divadla MALÉhRY Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská zvou všechny malé milovníky pohádek do literárního salónu.

Potkali jste už někdy čerta, co vozí děti na ocase do školy, nebo hastrmana, který je vedoucím plaveckého oddílu, či třeba strašidlo, co by tuze chtělo chodit do školy? Ne? To je zvláštní! V naší knize je takových "příšer" hned několik! A třeba to ve skutečnosti nejsou ani příšery. Záleží jen na nás, jestli v nich umíme probudit dobro. V každém z nás ho alespoň kousíček je…

Vhodné pro děti od 5 - ti let.

Vstupné: 80 Kč (na místě)


Pondělí 29. 10. 19.00-21.00

Česko-polské ovzduší, aneb dýcháme sPOLeCZné

Jak je to s kvalitou česko-polského ovzduší? Zlepšuje se nebo zhoršuje? A kdo za to může? Co je prioritou státních správ obou zemí v průběhu posledních let? A jak to vnímají a prezentují média? Debata nejen o našich pocitech a přáních, ale i o číslech, trendech, aktuálním vývoji a výsledcích průzkumu mezi obyvateli.

Debatují Jiří Bílek - Institut environmentálních technologií VŠB-TUO, Nikola Carić - Čisté nebe, starosta Kuźni Raciborske.

Dobrovolné vstupné


Úterý 30. 10. 19.00

1918 – Vznik střední Evropy

Beseda českých a polských historiků o zlomových bodech v dějinách našeho regionu v 20.stoleti. Jedním z hostů bude Robert Kostro, ředitel Muzea polských dějin ve Varšavě.

Dobrovolné vstupné


Středa 31. 10. 17.30

Večer s vědci: Mnoho tváří odpadu

Víte, jaké smetí vytváříte a co se s ním následně v Ostravě děje?

Beseda o tom, jak s odpady v Ostravě pracujeme, jaké jsou technologie zpracování odpadů a jaký život vzniká v okolí skládek. Debata se zástupci VŠB – Technické univerzity Ostrava, Ostravské univerzity a OZO.

Vstup volný


——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám TRYMAT, Fortemix a Past production.