PROGRAM PROSINEC 2018

úterý 4. 12. 17.00

Jindřich Šídlo: O (ne)svobodě médií

Jsou média v dnešní době svobodná? A jak se (ne)svoboda v mediálním světě projevuje u nás v Česku? Lze svobodu slova uchránit před vlivem oligarchů a autocenzury? Přijďte diskutovat s tím nejpovolanějším - novinářem a politickým komentátorem Jindřichem Šídlem! Debatu moderuje Miroslav Zelinský.

Jindřich Šídlo je český novinář a politický komentátor, který v současnosti pracuje pro redakci Seznam zprávy. V minulosti mimo jiné působil v Respektu, Hospodářských novinách, MF Dnes či České televizi. Je držitelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky a dvojnásobným vítězem soutěže Křišťálová lupa 2018 v kategoriích Osobnost roku a Online video.

Tato událost probíhá ve spolupráci s projektem Athenaeum - o vysoké škole jinak.

Dobrovolné vstupné

čtvrtek 6. 12.    18.00

S Člověkem v tísni o svobodě a lidských právech

Co když žijete v zemi, kde nemůžete svobodně vyjádřit svůj názor? Jak to vypadá, když nejsou základní lidská práva státem chráněna, nebo jsou jím dokonce záměrně porušována? A proč se vyplatí je bránit?
Přijďte se setkat a popovídat si s ředitelkou Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Sylvou Horákovou o jejích zkušenostech z práce v zemích s represivními režimy, jako je třeba Vietnam, Kuba nebo Rusko.
Dobrovolné vstupné ve prospěch projektů Člověk v tísni.

 

pátek 7. 12.      18.00

Migrace do Evropy očima novinářky a odborníka na rozvojovou problematiku

Kdo, kam, proč, jak a za kolik?

Kdo je uprchlík, kdo migrant? Proč se stěhujeme a jaké to má důsledky? Může Evropa ještě přijímat další přistěhovalce? Barvité vyprávění Markéty Kutilové a Radovana Dluhého-Smithe nás zavede do světa lidí putujících za lepší budoucností. Po pevnině i po moři, skrze konkrétní příběhy budeme názorně provedeni dvěma hlavními migračními trasami na cestě do Evropy. Co se to vlastně děje, jak na to reaguje naše společnost a má to celé nějaký šťastný konec?

Diskuzi pořádá Charita Česká republika v rámci projektu, který získal finanční podporu z programu Evropské unie pro vzdělávání a osvětu (Development Education and Awareness Raising – DEAR).

Markéta Kutilová - novinářka a publicistka. Začínala jako redaktorka v Lidových novinách. Pracovala v DR Kongo, Íránu, na Haiti, v Kambodži, Ugandě, Rwandě, Tanzánii, Indonésii, Libérii, Jordánsku atd. Posledních roky jezdí do Sýrie a Iráku a spolu s Lenkou Klicperovou dokumentuje válečné konflikty. Je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I a II. Spolupracuje s pořadem Reportéři ČT. S Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem v syrském Kobani www.soskobani.cz. Dalším jejím tématem je migrace. Své reportáže a články publikuje v mnoha českých i zahraničních médiích. Je spoluautorkou reportáží několikrát oceněných na Czech press photo. Věnuje se i přednáškové činnosti pro školy a veřejnost.

Radovan Dluhy-Smith vystudoval a dlouhodobě žil ve Spojených státech. Zúčastnil se rozvojových projektů v Mexiku, Ekvádoru a na Kubě. Pracoval jako konzultant v OSN ve Vídni se zaměřením na rozvoj zemí Balkánu. Koordinoval zastoupení Olomouckého kraje při EU v Bruselu. Zúčastnil se mnoha přednáškových či studijních pobytů, např. v Itálii, ve Skotsku, v Portugalsku či na Srí Lance. Od roku 2007 přednáší v českém a anglickém jazyce o globálním rozvoji a jeho výzvách na Univerzitě Palackého v Olomouci. V posledních dvou letech rozšířil svou přednáškovou činnosti i o českou veřejnost. Několikrát také navštívil pobytové středisko pro v Kostelci nad Orlicí a se studenty Univerzity Palackého zde pro žadatele zorganizoval různé společenské aktivity.

Vstup volný

 

sobota 8. 12.    10.00–12.00

PANT dětem: Pohádkové tvoření pod vánoční stromeček

Tvořivá dílnička se Sandrou v předvánočním duchu. Čekání na Ježíška si děti ukrátí vyráběním přáníček, jmenovek či svícínků. Každý si přijde na své! Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 30 Kč (na výtvarný materiál)

 

sobota 8. 12.    18.00–21.00

Degustace vánočních vín

Degustace vánočních vín
Přijďte se vánočně naladit a ochutnat vína, která byste chtěli mít na vánoční tabuli. Těšit se můžete na osm vzorků výběrových vín. Nebude chybět ani drobné slané a sladké občerstvení.
Cena: 300 Kč
Vstupenky lze zakoupit v Kavárně PANT

 

pondělí 10. 12. 12.30–14.00

Petr Pithart: Od Havla k Zemanovi. Od desíti k pěti?

Pro školy i veřejnost!
Debatu s bývalým premiérem a předsedou Senátu o politických osobnostech, které ovlivnily a ovlivňují náš život, moderuje Martin Tomášek (Ostravská univerzita).

Vstup volný

 

pondělí 10. 12. 16.30–18.30

Petr Pithart: O svobodě a lidských právech

Od zhroucení komunismu léta plynou – ale je naše země opravdu svobodnou demokratickou zemí, která důsledně ctí lidská práva? A co znamená svoboda? Je to i svoboda vybrat si zemi, v níž chce člověk žít? Opustit tu, v níž žít nechce? Stačí ke skutečné demokracii svobodné volby? O takových věcech se bude zamýšlet a mluvit o nich Petr Pithart. Ptát se bude Petruška Šustrová a samozřejmě zájemci z řad publika.
Petr Pithart je k úvahám o svobodě a lidských právech osobností nadmíru povolanou. V roce 1968 patřil mezi studentské vůdce, za normalizace mezi signatáře Charty 77, ve svobodné zemi byl premiérem a dlouholetým předsedou Senátu. Profesí je právník, ale je spoluautorem a autorem řady knih, pozorně reflektujících české dějiny včetně těch nejnovějších.
Akce se koná s podporou Evropská komise v ČR
Dobrovolné vstupné

 

úterý 11. 12.     17.00

Dělostřelecká tvrz Smolkov

Centrum PANT ve spolupráci se Slezským zemským muzeem v Opavě pořádá přednášku: „Historie dělostřelecké tvrze Smolkov a nové poznatky k válečné archeologii na Opavsku“.
Přednášející:
„Historie vzniku a výstavby dělostřelecké tvrze Smolkov“
Bc. Patrik Falhauer – Národní památník II. světové války v Hrabyni
„Užití nedestruktivních archeologických metod při mapování blízkého okolí dělostřelecké tvrze Smolkov, 1. etapa výzkumu“
PhDr. Jiří Juchelka Ph.D. – kurátor archeologického pracoviště Slezského zemského muzea v Opavě
Večerem provede Marek Piętoň.

Ve druhé polovině 30. let 20. století byla jižně od vesnice Smolkov na hrabyňském vrchu Padařov vybudována dělostřelecká tvrz jako součást prvorepublikového pohraničního opevnění, která byla pojmenováno podle této obce. Dělostřelecká tvrz Smolkov patří k jednomu z pěti stavebně dokončených objektů takového významu na našem územ. Tvoří ji celkem pět nadzemních objektů a rozsáhlá podzemí část. V roce 1945 se stala paradoxně součástí obranné linie nacistického Německa během ostravsko – opavské operace 38. armády 4. ukrajinského frontu.
V roce 2018 provedlo archeologické pracoviště Slezského zemského muzea v Opavě v rámci interního grantu „Archeologické mapování lokalit 2. světová války v okrese Opava“ 1. etapu nedestruktivního terénního výzkumu za účelem identifikace, deskripce a zaměření obranné linii polního opevnění z roku 1945 nacházejícího se v bezprostřední blízkosti dělostřelecké pevnosti Smolkov.

Dobrovolné vstupné

 

sobota 15. 12.   10.00–12.00

PANT dětem: Hravá jóga s JoHankou

Příběhem, pohádkou a kreslením mandal až k relaxačnímu cvičení jógy (vlastní podložka vítána). Tentokrát s vánočním nádechem…

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné 30 Kč

sobota 15. 12.   16.00

Bretaňský večírek
Zajímá vás Bretaň - nádherný region Francie se specifickou kulturou, gastronomií, keltskou minulostí a úžasnou přírodou? Chcete vědět, jak jsme se na prázdninovou stáž do Bretaně dostali my, studenti gymnázia? Zastavte se za námi do Centra PANT a nechte si o tom všem u fotek a videí povídat. Těšíme se na vás a slibujeme, že kousek Bretaně na chvíli přeneseme do Ostravy...

Vstup volný

 

pondělí 17. 12. 20.00

LiStOVáNí.cz: Doppler (Erlend Loe)

Tato akční groteska patří k nejoblíbenějším titulům seriálu LiStOVáNí.
Doppler, hlavní hrdina knihy, spadne v lese z kola a začne přemýšlet o svém životě, který mu připadá moc "pilný". Svou hlubokou osobní krizi řeší tím, že opustí ženu a děti a přestěhuje se do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli masu. Jeho pobyt v lese postupně narušují další postavy, které Dopplerovi brání v přechodu z aktivity do pasivity. Všechno je tak norské a Doppler už nechce být pilný!
Účinkují: Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová
Vstupné 120 Kč
Předprodej vstupenek:
Na pobočkách Ostravského informačního centra
V Kavárně PANT
On-line: https://www.ostravainfo.cz/cz/akce/divadlo/123982-listovani-doppler-erlend-loe.html

 

úterý 18. 12.    18.00

Jan Burian – předvánoční koledy
Antidepresivní večírek se zpěvy a snad i tanci.

Koncert laskavého písničkáře a spisovatele. Nenechte si ujít písně plné andělů, zázraků a supermarketů ani Burianovo předvánoční cukroví a přemýšlení o věcech duchovních – s hluboce věřícím ateistou.

Vstupné 90 Kč
Předprodej vstupenek zahájen:
Na pobočkách Ostravského informačního centra
V Kavárně PANT
On-line: https://www.ostravainfo.cz/cz/akce/ruzne/124462-jan-burian-predvanocni-koledy.html

 

středa 19. 12.   18.00

Večer s dobrou hvězdou: Rastislav Maďar

Prosincový Večer s dobrou hvězdou trochu netradičně s vánočně.
Provincie Mchinji v Malawi je jedním z nejchudších míst na Zemi. Venkované tam nemají žádné peníze. Jedí kukuřici, kterou sklidí na mizerné půdě. Pokud nesklidí, umírají hlady. Poslední dobou se však stává zvláštní věc. Rodina z chatrče vezme sotva narozené kůzle a daruje ho sousedům. „Nejchudší lidi světa učíme obdarovat blízké. Aby věděli, jaký je to pocit,“ říká lékař Rastislav Maďar z neziskovky International Humanity. V Malawi pomáhá k důstojnému životu. V Centru PANT vás pravidelně provází Večery s dobrou hvězdou. Teď sám bude hostem na besedě moderované Tomášem Netočným.
Dobrovolné vstupné ve prospěch International Humanity.

 

sobota 22. 12.  10.30–11.15

PANT dětem: Putování za Ježíškem

Loutkové představení Divadelního seskupení Blahorodí.

Žila kdysi jedna malá černá ovečka, která ve stádu nebyla moc oblíbená, avšak jednou v noci se jí zjevil anděl a zvěstoval, že se narodil Ježíšek. Pastýři a ovečky jí nevěřili, a tak se rozhodla, že se za ním vypraví sama. Cestu jí však ztěžují Herodovi vojáci. Dojde nakonec za Ježíškem? Přijdou i tři králové? Přijďte a přesvědčte se!

Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 50 Kč (platí dítě i dospělý)

 

——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám TRYMAT, Fortemix a Past production.