PROGRAM LEDEN 2019

 

středa 9. 1.        18.00

Mýty a fakta v medicíně: Očkování

Otevíráme nový cyklus pořadů moderovaných lékařem, vědcem a vysokoškolským pedagogem Rastislavem Maďarem, který bude spolu s dalšími odborníky posilovat imunitu proti nesmyslům, dezinformacím a lžím ovlivňujícím současné veřejné mínění.

Partnerem a odborným garantem je Lékařská fakulta Ostravské univerzity.

Vstupné dobrovolné

 

čtvrtek 10. 1.     18.00

Občanská neposlušnost, právo na odpor a demokratický právní řád

Právo na odpor nebo občanská neposlušnost jsou nástroje v dobách nesvobody a útlaku považované za zcela legitimní. Mají ale své místo i v demokratické společnosti? Lze demokracii vystavit kritické diskusi o ní samé, nebo je nutné věřit pravidlům, na kterých stojí, abychom ji nenarušili?

Debatu právníků a politologů Pavla Uhla (advokát) a Karla Šimky (soudce Nejvyššího správního soudu) moderuje Jan Lata (státní zástupce).

Vstupné dobrovolné

 

sobota 12. 1.      10.30–11.45

Centrum PANT dětem

Divadélko Ententýky: Myška Klárka, veverka Terka a Sněhurka

Kamarádky myška s veverkou se chystají za Sněhurkou na velkolepou hostinu... Co se děje, když Sněhurka onemocní? Kdo sní otrávené jablko a kam se poděli trpaslíci? Nekonvenční pohádka s písničkami a legrací, nejen o vlivu vitamínů na naše zdraví.

Vhodné pro děti od 3 let.

Vstupné 50 Kč (platí dospělý i dítě)

 

sobota 12. 1.      17.00

Večer autorského čtení

Poezie žije! Svoji tvorbu představují mladí dělníci poezie z Ostravy i Brna. 

Vstupné dobrovolné

 

pondělí 14. 1.    17.00

Letem světem s Erasmem

O programu přispívajícím k mezinárodnímu kulturnímu porozumění debatují zástupci ostravských univerzit, soukromé sféry a studentů, kteří díky němu absolvovali odbornou stáž či studijní pobyt. Tradiční kuchyni jako součást kulturní výměny i sebe sama představí zahraniční studenti pobývající v Ostravě. 

Vstupné dobrovolné

 

úterý 15. 1.        17.30

Setkání s Pamětí národa: Smrt, která toužila po životě

16. ledna 2019 uplyne půl století od okamžiku, kdy Jan Palach na Václavském náměstí obětoval život za svobodu v okupovaném Československu. Jaký smysl dává Palachova smrt našim životům? Rozhovor s někdejší biskupkou Církve československé husitské Janou Šilerovou povede Tomáš Netočný ze společnosti Post Bellum.

Vstupné dobrovolné

 

pátek 18. 1.       18.00

Emoce a jejich vliv

Přednáška Pavly Novotné odhalí, jak porozumět vlastním emocím, jak s nimi pracovat a jak tyto zásadní dovednosti zapojit do praktického života, aby emoce působily pozitivně a nehatily naše snahy.

Vstupné dobrovolné

 

sobota 19. 1.      10.30–12.00

Centrum PANT dětem: Polární medvídci

Pozor! V Ostravě budou k vidění lední medvědi! Vyrobte si s Luckou masku a proměňte se v polárního medvídka!

Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 30 Kč

 

čtvrtek 24. 1.     20.00

LiStOVáNí.cz: Hry bez hranic (Michal Kašpárek)

Mladý programátor nezná výčitky svědomí, když ne on, vydělal by na lidské slabosti někdo jiný. Využije i současnou uprchlickou krizi, nebo jej tato mezní zkušenost konečně promění? Publicista a komentátor Michal Kašpárek ve své ajťácké grotesce předkládá osobitý pohled na generaci Y.

Účinkují: Věra Hollá a Jiří Ressler (alt. Pavel Oubram).

Vstupné 120 Kč

 

pátek 25. 1.       8.00–18.00

Těšínsko a střední Evropa 1918–1920

Workshop bude věnován proměně střední Evropy po skončení 1. světové války, zejména problematice vzniku nástupnických států Rakousko-Uherska, územním sporům, roli dohodových mocností a konsolidaci geopolitických poměrů ve středoevropském prostoru.

Organizují Československá obec legionářská a Katedra historie FF Ostravské univerzity.

Vstup zdarma

 

sobota 26. 1.      10.00–11.30

Centrum PANT dětem: Jak se dělá divadlo

Herec Petr Pěnkava z divadla Komorní scéna Aréna se s dětmi přenese do nevšedních pohádek. Nejdříve si příběh přečtou, poté převypráví a nakonec se všichni stanou herci a pohádku divadelně ztvární!

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné 30 Kč

 

pondělí 28. 1.    18.00

Jedy z koksáren

Pozvánku do debaty, která bude následovat po promítání stejnojmenného dokumentu Tomáše Netočného (ČT 2018, 26 min) věnovaného alarmujícímu dění v areálu OKK Koksovny v Ostravě-Přívozu, dostali všichni, jichž se problém týká.

Vstup zdarma

 

středa 30. 1.       18.00

Večer s dobrou hvězdou: UNICEF a Patrik Eliáš

V dalším z charitativních večerů lékaře Rastislava Maďara nám šéfka české pobočky UNICEF (Dětský fond OSN) Pavla Gomba a jeden z ambasadorů organizace hokejista Patrik Eliáš povypráví o radostech a starostech práce věnované dětem v nouzi, ale i o poutavých cestách po světě.

Vstupné dobrovolné

 

——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám TRYMAT, Fortemix a Past production.