Program na říjen


71231231_538705036879711_5592153054112645120_n.jpg

Úterý 1. 10. 19.00
ZRUŠENO pro nemoc!!!
Alexandra Alvarová: Průmysl lži

Novinářka, scénáristka a publicistka, žijící v současnosti v Kanadě, expertka na politický marketing a propagandu Alexandra Alvarová je autorkou knihy „Průmysl lži: propaganda, konspirace a dezinformační válka“.
Chcete se dozvědět, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů? Ponořte se do světa, o němž se dosud málo mluví, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy a hraje se o moc. Je to svět manipulace a propagandy, používané i jako zbraně v hybridní válce, v níž má být dobyto zájmové území bez použití konvenčního vojska. Nahlédneme do kybernetických, psychologických a marketingových metod, určených k manipulaci s našimi emocemi a rozhodováním.
Alexandra Alvarová své přednášky aktualizuje tak, jak rychle se vyvíjejí a zdokonalují techniky manipulativní propagandy. Ty již například umožňují výrobu videí s dezinformačním obsahem v řadě modifikací, „šitých na míru“ jednotlivým skupinám cílových osob podle jejich osobnostních profilů, získaných z Facebooku firmou Cambridge Analytica.
Dobrovolné vstupné


exekuce  FB.jpg

Čtvrtek 3. 10. 18.00
Přes tři Kurdistány

Nápad projet stopem kus Íránu, Iráku a Turecka se může zdát nebezpečný, ale ve skutečnosti není nic snazšího a příjemnějšího. Kurdové, hrdí bojovníci z hor dekády snící o vlastním státu, jsou pyšní na svou pohostinnost. Jejich okouzlující kulturu a svět představí arabistka a íránistka Lenka Hrabalová, která se regionu věnuje ať už jako cestovatelka, tak jako odbornice.
http://www.lenkahrabalova.cz/

Vstupné 50 Kč
Předprodej vstupenek on-line na GoOut
Doprodej na místě před akcí.


Pískování FB.jpg

Sobota  5. 10.     10.00–12.00
Výtvarná dílna: Pískování

Přijďte si s dětmi vyzkoušet netradiční formu tvoření křemičitým pískem, která rozvíjí jemnou motoriku a soustředění.
Vhodné pro děti od 4 let

Vstupné 50 až 70 Kč (podle velikosti obrazu)


IMG_3184.jpg

Pondělí  7. 10.   18.00
Vladislav Faigl: Vernisáž výstavy fotografií

Vladislav Fajgl, ostravský výtvarník, malíř a grafik představuje svou volnou fotografickou tvorbu.

Vstup volný


Nevinné šílenství  FB aa.jpg

Čtvrtek 10. 10. 18:00
Nevinné šílenství

Hudebnice Vladivojna La Chia patří k nejkreativnějším umělcům na naší hudební scéně. Vedle několika vlastních projektů tvoří filmovou a divadelní hudbu, je držitelkou několika ocenění a zdálo by se, že je na šťastné vlně. V soukromém životě ale rozhodně nemá nouzi o divoké bouře. Dotkla se mnoha extrémů a umí se vymezit, ale možná právě proto je její tvorba autentická a naprosto poctivá. Právě o tom bude tato ostravská rodačka vyprávět v hovoru s Kateřinou Huberovou, moderátorkou Českého rozhlasu Ostrava.
Vladivojna La Chia je česká skladatelka, zpěvačka, textařka, producentka a výtvarnice. Narodila se v roce 1983 v Ostravě. Spoluzaložila kapelu Banana, která byla nominovaná na objev roku stanicí Óčko a hrála před Marylin Mansonem, Scorpions, Richardem Müllerem či finskou skupinou Waltari. Napsala hudbu k filmu Jana Hřebejka Nevinnost, za kterou byla nominovaná na Českého lva a Ceny české filmové kritiky, dále hudbu ke třem divadelním představením Divadla Rokoko. V roce 2014 složila hudbu pro seriál HBO Až po uši Jana Hřebejka a vydala z něj soundtrack. Od té doby skládá průběžně hudbu pro filmy, divadelní hry nebo audio knihy (např: Kafe a cigárko Marie Doležalové).
V roce 2015 založila metalovou kapelu Vladivojsko. V roce 2017 natočila hudbu pro film režisérky Marty Novákové 8 Hlav šílenství, který vypráví příběh ruské básnířky Anny Barkovové a vyšlo také stejnojmenné písničkové album s hosty (A. Langerová, L. Dusilová, L. Bílá, Kittchen,..)
Deset let bydlí v Praze. Vystudovala ateliér intermediálních forem na Ostravské Univerzitě. Celý život se také věnuje s přestávkami malbě, kresbě, ilustraci a komiksu. Má za sebou řadu samostatných výstav.
Více na https://www.vladivojna.com/

Dobrovolné vstupné


Jak se dělá komiks  FB.jpg

Sobota 12. 10.   10.30–12.00
Jak se dělá komiks – divadelní dílna s Petrem Pěnkavou

Tentokrát se s hercem Komorní scény Aréna ocitneme rovnýma nohama v komiksu Olda a Polda. Přijďte do naší divadelní dílničky a vyzkoušejte si to!
Vhodné pro děti od 6 let.

Vstupné 50 Kč (na místě před akcí)


Lucka 2.jpg

Sobota 12. 10. 17.00
151 dní Pacifickou hřebenovkou

151 dní v poušti a v horách na cestě dlouhé 4260 kilometrů.

Lucie Kutrová – Holka s Bucket Listem – dredatá holka se vydala napříč Amerikou zdolat Pacific Crest Trail, jednu z nejnáročnějších dálkových pěších tras na světě. 4260 km od mexických po kanadské hranice. Pěšky, sama a bez přípravy. S ukulele, zrcadlovkou a obrovskou krosnou, nad kterou všem rozum stál. Uzavíraly se na ni sázky, jestli umře první nebo druhý den. Jmenuje se Lucie, ale říká si Holka s Bucket Listem, protože si od svých dvaceti let píše dlouhý seznam přání. Na začátku byly na seznamu tři položky, nyní je jich něco málo pod stovku.
Ve dvaceti letech změnila svůj život a posledních 6 let cestuje a plní si všechna přání. Pacifická Hřebenovka byla výzva a ani ona sama nevěřila, že by mohla přežít v divočině více než jeden den. Po 151 dnech v poušti, horách, lesích, s medvědy, hady, krysami, komáry a další havětí je jí už jasné, že všechno se dá s pevnou vůlí dokázat. Úplně všechno.

Lucie Kutrová (26)
• Narodila se v Havířově a vyrůstala v malém městě Petřvald u Ostravy. Letos dokončuje VŠE v Praze.
• Cestuje po světě a plní si to, co si napsala na seznam věcí, kterých chce dosáhnout. Naučila se tak například anglicky, pracovala v cizině, jela do Austrálie, uběhla půlmaraton, sama šla pěšky Svatojakubskou cestu, zatím ale třeba ještě neumí španělsky, neviděla polární záři ani nejela Tour de France.
• Loni prošla Pacific Crest Trail z Kalifornie přes Oregon a Washington až ke kanadským hranicím. Trasa stezky měří 4 260 km a jde o jednu z nejnáročnějších dálkových pěších tras na světě.
• Letos jí vyšla kniha 151 dní Pacifickou hřebenovkou, ve které popisuje své zážitky z cesty.
• Píše blog www.holkasbucketlistem.com

Vstupné 90 Kč
Prodej již jen Kavárna PANT


dny proti chudobe FB.jpg

Pondělí 14. 10. 17.00
Chudoba a sociální stát: Pavel Fischer a Libor Prudký

Co se nám vybaví při slově chudoba? Obvykle obraz žebráka, válečného veterána, chudé vdovy nebo stařenky odkázaných na pomoc ostatních. Jaká je ale skutečná podoba chudoby v 21. století?
Debata realizovaná v rámci Dnů proti chudobě Ostrava 2019.

Dobrovolné vstupné


70027396_2593582950738398_3552020773646368768_n.jpg

Úterý 15. 10. 17:00
15 let v EU - pohled zpět a pohled vpřed

Jak proměnilo Českou republiku 15 let v Evropské unii? Jaký vliv má EU na naše město a životy? Jaké jsou naše praktické zkušenosti s EU v regionu? Jak to vidí běžní občané? Co je potřeba zachovat a co naopak změnit? A co nás čeká v budoucnu? Přijďte diskutovat s našimi hosty!
Hosté debaty:
Petr Zahradník - ekonom, člen Evropského a hospodářského výboru
Tomáš Macura - primátor statutárního města Ostravy
Boris Navrátil - akademický pracovník, odborník na evropskou integraci
Moderuje: Daniel Konczyna, expert pro strategické plánování BeePartner a.s.
Na akci Vás zvou Úřad vlády ČR, Eurocentrum Ostrava a Centrum Pant.

Vstup volný. Drobné občerstvení zajištěno. Pokud chcete míst jistotu svého místa, registrujte se skrze formulář: https://forms.gle/mwFN4HXVx5vqp43aA (vstup volný i bez registrace)


70477020_664144964091252_2923451657041739776_o.jpg

Pátek 18. 10. 17:00
ProtimluvFest

17.00 Jan Štolba a Natálie Paterová: Výrazné básnické i kritické hlasy své generace
Verše křehké i zároveň tvrdé (Paterová) spolu s texty plnými životních zvratů a nekonečné procesuálnosti (Štolba). Beseda a čtení spojené s uvedením básnické sbírky Co když Natálie Paterové. Moderuje Roman Polách.

18.00 Adin Ljuca a Milorad Pejić: Odejít z domoviny
Diskuse s bosenskými básníky, kteří po válečných událostech v Jugoslávii v 90. letech 20. století odešli do emigrace. Večer při příležitosti uvedení sbírky Stalaktit Adina Ljuci. Průvodce večerem Petr Hruška.

19.30 Milan Děžinský a Steffen Popp: Překladiště / VERSschmuggel
Poezie, jež ve svých rozvahách není jednoduchá (Děžinský), v kontrastu s mnohovrstevnatými básněmi nepřeložitelných významů (Popp). Česko-německý autorský večer při příležitosti projektu Překladiště–VERSschmuggel. Uvádí Josef Straka a Jonáš Hájek, tlumočí Eva Marková


tanec.jpg

Sobota 19. 10.   10.30–12.00
Cvičení a tanečky pro nejmenší a malé

Rozhýbejte tělo s cvičitelkou Pavlínou! Tanečky na známé i neznámé písně potěší velké i malé děti (od  3 let).

Vstupné 50 Kč


Na plachty  FB-1.jpg

Sobota 19. 10. 17:00
Na plachty do Arktidy & Boj proti znečištění

Jedinečná námořní Expedice Icy Serenity - Severním ledovým oceánem ke břehům arktického souostroví Špicberk s cílem zaznamenat dopad lidské činnosti na zdejší křehký ekosystém v podobě měření koncentrace mikroplastů. Povíme vám nejen o expedici samotné, ale řeč bude i o Udržitelnosti, Evironmentálních stopách a v neposlední řadě tipy jak se všichni můžeme zapojit do boje o krásnou planetu.

Vstupné 90 Kč
předprodej on-line GoOut
doprodej na místě před akcí


genocida Romů  FB oprava.jpg

Sobota 19. 10. 19.00 / PLATO
Recitál 8 hlav šílenství

8 HLAV ŠÍLENSTVÍ: Vladivojna La Chia na podzim představí v šesti českých městech recitál věnovaný básnířce Anně Barkovové
Nespoutaný hudební fenomén Vladivojna La Chia, její (pětičlenné) 4Trio – ve složení Terezie Kovalová, Sylvie Bee, Petr Uvira, Luboš Pavlík, Marie Ladrová – a herečka Gabriela Míčová, držitelka Ceny Thálie a Českého lva. Renomované osobnosti české kulturní scény přivede na jedno jeviště pozoruhodný recitál 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ věnovaný tvorbě znovuobjevené ruské básnířky a novinářky Anny Barkovové: 19.10. v ostravském kulturním centru PLATO
www.vladivojna.com / událost na facebook
VSTUPENKY ke koupi NA GoOut

Turné 8 hlav šílenství spolupořádá spolek PANT (Centrum PANT). Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
V předprodeji lze zakoupit vstupenky na všech 6 recitálů 8 hlav šílenství, které se na podzim uskuteční zde: 2.10. Opava (Kostel sv. Václava), 17.10. Brno (Klub Leitnerova), 19.10. Ostrava PLATO Ostrava), 27.11. Louny (Vrchlického Divadlo), 28.11. Praha (Studio Hrdinů), 29.11. Kutná Hora (GASK - Galerie Středočeského kraje). Buďte u toho s námi!


71558207_2868722373161282_6693933163355308032_o.jpg

Pondělí 21. 10. 17.30
MAGIE UMĚNÍ A MOCI

Komponovaný večer na motivy ostravských premiér Rádce (NDM) a Mistra a Markétky (DPB). O symbióze umělce a diktátora, zneužití umění pro propagandu a podobných tématech se spisovatelkou a scénáristkou Terezou Brdečkovou a zástupci obou scén, Národního i Bezručů. Hudební doprovod Jiří Dědeček.
Ve spolupráci s NDM.

Vstupné 50 Kč (na místě)


70811309_2693894933974176_5252756401851203584_o.jpg

Úterý 22. 10.      17.30
Škola a společnost: Hledání inspirace

Jakou roli hrají školy ve Finsku a u nás? A mohou nám s hledáním cesty k modernímu školství pomoci firmy? Diskusi s finskou odbornicí na pedagogickou teorii i praxi Susannou Bäckman a Liborem Witasskem, nezávislým podnikatelem a zastupitelem města Opavy, řídí Bohumil Kartous (EDUin,  Aspen Institute CE pro oblast vzdělávání).
Ve spolupráci s Aspen Institute Central Europe, mediálním domem Economia a městem Ostrava.

Dobrovolné vstupné


Lucka 3.jpeg

Středa 23. 10.      18.00
151 dní Pacifickou hřebenovkou

151 dní v poušti a v horách na cestě dlouhé 4260 kilometrů.

Lucie Kutrová – Holka s Bucket Listem – dredatá holka se vydala napříč Amerikou zdolat Pacific Crest Trail, jednu z nejnáročnějších dálkových pěších tras na světě. 4260 km od mexických po kanadské hranice. Pěšky, sama a bez přípravy. S ukulele, zrcadlovkou a obrovskou krosnou, nad kterou všem rozum stál. Uzavíraly se na ni sázky, jestli umře první nebo druhý den. Jmenuje se Lucie, ale říká si Holka s Bucket Listem, protože si od svých dvaceti let píše dlouhý seznam přání. Na začátku byly na seznamu tři položky, nyní je jich něco málo pod stovku.
Ve dvaceti letech změnila svůj život a posledních 6 let cestuje a plní si všechna přání. Pacifická Hřebenovka byla výzva a ani ona sama nevěřila, že by mohla přežít v divočině více než jeden den. Po 151 dnech v poušti, horách, lesích, s medvědy, hady, krysami, komáry a další havětí je jí už jasné, že všechno se dá s pevnou vůlí dokázat. Úplně všechno.

Vstupné 90 Kč VYPRODÁNO!!!


Mé dětství v socialismu FB.jpg

Čtvrtek 24. 10. 20.00
LiStOVáNí.cz: Mé dětství v socialismu

LiStOVáNí k 30. výročí Listopadu ´89
Desítky známých osobností připravily mozaiku příběhů, emocí a vzpomínek na svá dětská léta v období socialismu. Vykreslují mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás. Zavzpomínejte s nimi na dobu, která měla trvat na věčné časy. Děti dokážou být mimořádně citlivé na věci, s nimiž se dospělí už dávno smířili. Dokážou ze své perspektivy mnohem intenzivněji vnímat absurditu, nesmyslnost i krásu. Patříte také mezi děti socialismu? Pak ve vás vtipné, dojemné, mrazivé a originální texty zaručeně vyvolají proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků z té doby. Nebo jste se narodili až po sametové revoluci? Potom zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče museli každodenně žít a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního.

Účinkují: Pavel Oubram (alt. Gustav Hašek) a Věra Hollá
Uspořádal Ján Simkanič

Vstupné: 120 Kč
Předprodej vstupenek:
On-line na GoOut
On-line na OstravaInfo
Také fyzicky na pobočkách Ostravského informačního centra a v Kavárně PANT

Projekt LiStOVáNí, cyklus scénických čtení, si vzal na sebe neskromný úkol - představovat každý měsíc zajímavé, aktuální knihy, které se objevují na trhu. Vybraní autoři a jejich dílo či přímo specifická kniha jsou pak před diváky interpretováni v podobě scénického čtení. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první - knize. Nejde o nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, jde o dýchající představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem.


foto prostor.jpg

Sobota 26. 10.   10.00–12.00 (dva hodinové bloky)
Abeceda peněz pro menší děti

Zábavný kvíz pro děti: proč chodit do práce, co je příjem a co výdaj, co všechno maminka s tatínkem platí a lze penězi šetřit? Workshop České spořitelny přibližuje zábavně a hravě svět financí.
10.00–11.00 Vhodné pro předškoláky
11.00–12.00 Vhodné pro prvňáky a druháky

Vstup volný. Nutná registrace: adina.balkova@centrumpant.eu


Ku-klux-klan FB.jpg

Středa 30. 10. 18.00
Ku-klux-klan očima polské reportérky

Debata s Katarzynou Surmiak-Domańskou, jejíž poslední reportážní kniha Ku-klux-klan. Tady bydlí láska (Absynt 2017, překlad Jarmila Horáková) rozkrývá vznik nechvalně známé organizace i její současnou strukturu, mj. odhalí, jak hluboko zakořenilo v americké společnosti otrokářství a rasová segregace.
Koná se v rámci Polských dnů v Ostravě.

Dobrovolné vstupné


Akce Nisko FB.jpg

Čtvrtek 31. 10. 18.00
Akce Nisko, první transporty Židů (1939)

Komponovaný večer k 80. výročí prvního deportačního transportu Židů v Evropě. Kamil Rodan, historik Slezského zemského muzea, přiblíží, jak tato unikátní deportace z Ostravy do Niska nad Sanem organizovaná A. Eichmannem, „zasáhla“ osud Leo Rotha, jeho rodinu a životy dalších Ostravanů.
Akce se koná v rámci Polských dnů v Ostravě.

Dobrovolné vstupné


——————————————————————
Mediální partneři Centra PANT:
Magazín Patriot; Časopis Program; Ostravan.cz - Deník pro kulturu a umění

Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám Direct pojišťovna, Megabooks CZ, Fortemix produkce a Past production.