Na co se můžete těšit?


Sobota 3. 5. / 10.00 / Mláďátka v Pantu s Hankou

Zastavte se k nám na tradiční tvořivou dílničku pro děti a jejich rodiče. Povíme si něco o tom, jaká mláďátka můžete na jaře potkat na statku, v parku nebo v lese při svých procházkách a jak bychom se k nim měli chovat. Vytvoříme si společně mláďátka z různých materiálů, ubytujeme je do jejich domečků nebo jim třeba vyrobíme parádní obleček. A protože si právě tuto sobotu připomínáme i svátek Sluníčka, povíme si i něco o něm a vyrobíme něco pěkného slunečného.

Vhodné pro děti 4–12 let

Vstupné 80 Kč na místě


Pondělí 5. 5. / 19.00 / Zpověď farářky

Talkshow Martiny Viktorie Kopecké.


Faráři i farářky jsou neustále připraveni naslouchat ostatním. Co se ale děje v jejich duši? Martina Viktorie Kopecká dává v nebývale otevřené zpovědi nahlédnout do svého vnitřního světa. Co si myslí o celibátu a založení rodiny? Jak vnímá vážné nemoci a odcházení farníků? Je ze služby někdy unavená? A jaké podoby může mít duchovní praxe v době zaměřené na výkon a hmotné statky? Na tyto, ale i další otázky, se dozvíme odpovědi v talkshow moderované Tomášem Novotným.

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské, od roku 2021 vyslankyně dobré vůle, psychoterapeutka a krizová interventka. Vystudovala na Univerzitě Karlově teologii a pak ještě psychologii a speciální pedagogiku. V současném době pracuje na projektu dizertační práce. Jen díky zaměstnání v běžné velké firmě zjistila, co v životě dělat nechce a začala hledat svou vlastní cestu. Studium teologie se jí stalo velkou láskou, a tak se rozhodla jít za hlasem svého srdce a stát se duchovní. Nebyla to lehká cesta, ale dneska už ví, že to jinak být nemohlo. Jako farářka slouží Bohu i lidem, křtí, oddává, vyprovází na poslední cestě a slouží bohoslužby. Od roku 2013 je členkou ústředního výkonného výboru Světové rady církví. Papež František ji za její ekumenickou činnost vyznamenal medailí a pozval ji, aby se jako jediná vysvěcená žena – duchovní – zúčastnila biskupské synody ve Vatikánu. Dál se vzdělává, snaží se rozšiřovat obzory a učí se jezdit na kole. Nedávno dokončila psychoterapeutický výcvik v rodinné terapii psychosomatických poruch. Je nadšenou čtenářkou všech žánrů, píše blog o životě farářky dnešní doby Deník farářky, který vyšel knižně a na nějž navazuje knižní rozhovor Zpověď farářky, který vyšel letos v září. V poslední řadě pořadu Stardance dotančila až do finále, ale jak sama uvádí: „Naštěstí jsem nevyhrála.“ Nejvíc si odpočine v galerii na výstavě.

Tomáš Novotný je herec, hrobník, občasný scénárista, náhodný textař a omylem také dramaturg. Neustále na cestách mezi Prahou a Ostravou. Zhruba uprostřed této trasy před lety koupil starou polorozpadlou barokní faru, čímž se do konce života uvázal k její rekonstrukci. Několik let pravidelně moderoval Podcast Pod věží pro Vršovické divadlo Mana. Tam si před časem pozval i Martinu Viktorii Kopeckou a zjistil, že na rozhovor s ní zdaleka nestačí jen dvacet minut. Výsledkem tohoto zjištění je kniha Zpověď farářky.

Vstupné 290 Kč (prodej na GoOut, OstravaInfo a v kavárně Pant)


Úterý 6. 5. / 19.00 / Hlučínsko, laboratoř nacionalismu ve střední Evropě


O Hlučínsku a Hlučíňanech koluje spousta stereotypů. Ty mají své kořeny v komplikované historii tohoto pozoruhodného regionu. V minulosti se zde střetávaly národní zájmy Německa a Československa, státní ideologie a nacionalismy. To vše korunovaly posuny hranice a změny režimů. Obyvatelé Hlučínska proto mnohdy získali zcela jinou historickou zkušenost, než jakou sdílela majoritní společnost. V průběhu 20. století se celá oblast doslova proměnila v laboratoř konfliktů a potýkání.

PhDr. Jiří Neminář, vystudoval historii na Univerzitě Karlově. Působí v Muzeu Hlučínska, kde má na starost především edukační aktivity. Kromě dějin Hlučínska, československého odboje a kolektivní paměti jej zajímá především kultivace českého muzejního prostředí a didaktika dějepisu.

Dobrovolné vstupné


Sobota 10. 5. / 10.00 / Den maminek s Petrou

Těšit se můžete na tanec, relaxaci a zpěv. Na závěr si vyrobíme srdíčkový obrázek, korálkový náramek a kytičku z papíru.

Vhodné pro děti 3–12 let

Vstupné 80 Kč na místě


Pondělí 12. 5.  / 19:00 / Lucie Kutrová: Marvelovy nejoblíbenější stezky

Lůca po dvou letech opět v Ostravě!


Lůca vám popíše nejoblíbenější stezky v Evropě, které s Marvelem prošli. Dozvíte se jistě spoustu zajímavých informací, ale spíš se pobavíte nad jejich vtipnými příběhy. Jak cestovat se psem? Co všechno je třeba psa naučit, aby byl perfektním parťákem? Co všechno mu zabalit? Přechod Nízkých Tater na Slovenku, Italská AltaVia1 v Dolomitech, Tour du Mont Blanc přes Itálii, Francii a Švýcarsko, 2000 km na Stezce Českem okolo českých hranic, Kungsleden trek ve Švédsku, Lofoty v Norsku a spoustu dalších tras. Vrcholem celého vyprávění bude odpověď na otázku: „ A je dobrý nápad vzít s sebou tátu (Marvelova dědu) na měsíc cestovat dodávkou po Norsku, Švédsku, Finsku a Dánsku?“ Kde se Marvelovi líbilo nejvíce, jaké to bylo s jeho dědou, to si přijďte poslechnout na nabitou přednášku.

Vstupné:

·          moc se těším na Tvé cestovatelské zážitky .... 300 Kč

·          chci poslat pár korunek navíc pro zvířátka do útulků, které s Marvelem podporujete ... 400 Kč

·          dobrých skutků není nikdy dost ..... 500 Kč

Vstupenku zakoupíte: on-line na GoOut; doprodej fyzicky na místě před akcí


Úterý 13. 5. / 18.00 / AI jako příležitost


Zveme vás na další debatu z cyklu Výzvy ve vzdělávání, ve které se tentokrát zaměříme na téma umělé inteligence (AI) jako příležitosti pro učitele, rodiče i děti. Diskuze nabídne pohled na možnosti, jak může AI přispět ke kvalitnímu vzdělávání, usnadnit práci učitelům, podpořit rozvoj dovedností žáků a pomoci rodičům lépe navigovat své děti v digitálním světě. Debata se bude věnovat: praktickému využití AI ve výuce a každodenní školní praxi, etickým otázkám spojeným s používáním AI, vzdělávacím nástrojům a aplikacím pro děti i dospělé a rozvoji digitálních kompetencí u všech zúčastněných skupin. V rámci debaty vystoupí: Eva Nečasová – spoluzakladatelka AI Dětem, Ivana Böhmová – koordinátorka aktivit pro využití AI ve vzdělávání z NPI ČR a Tomáš Javorčík z Katedry informačních a komunikačních technologií OSU. Debatu moderuje Markéta Beková, šéfredaktorka magazínu EduRevue.

Debatu pořádá Národní pedagogický institut, k.s. Ostrava ve spolupráci s Centrem PANT a Ostravskou univerzitou. Mediálním partnerem je magazín EduRevue.

Vstup volný


Středa 14. 5. / 19.00 / Tomáš Forró: Zpěv sirén


Zveme vás na výjimečnou diskusi se slovenským reportérem Tomášem Forró, který ve své nové knize Zpěv sirén odhaluje realitu války na Ukrajině tak, jak ji běžně nevidíme v médiích. Přináší nezkreslený pohled na konflikt, jehož dopady sahají daleko za hranice samotné Ukrajiny, a ukazuje příběhy lidí, kteří se v něm ocitli – ať už jako bojovníci, oběti nebo ti, kteří se snaží přežít v podmínkách, jež si většina z nás neumí ani představit.

Tomáš Forró se v posledních letech pohybuje po celé šíři bojové linii – od zákopů na frontě přes bombardovaná města až po okupovaná území, kde se setkává s obyčejnými lidmi, vojáky, dobrovolníky i kolaboranty. Z novináře se postupně stal nejen svědkem války, ale i jejím přímým účastníkem. Ve své knize nepopisuje konflikt černobíle – nejedná se o kroniku hrdinství nebo výčet zločinů jedné či druhé strany. Tomáš Forró díky důkladné práci v terénu přináší dosud neznámé příběhy a informace, které ukrajinskou válku ukazují z nové perspektivy, bez patosu a mýtů, jimiž je opředená. 

Zpěv sirén je drsnou, upřímnou a místy až bolestivou sondou do reality, která je nám geograficky blízká, ale mnohdy vzdálená chápání. Přijďte si poslechnout vyprávění o tom, jak vypadá každodenní život v oblastech, kde se rozhoduje o budoucnosti Evropy.

Dobrovolné vstupné


Čtvrtek 15. 5. / 19.00 / Centrum Pant / Grónsko a Faerské ostrovy – klenoty nebo břímě dánské koruny?


Grónsko a Faerské ostrovy tvoří více než 97 % rozlohy Dánského království, přesto se kulturně i historicky zcela liší od pevninského Dánska. Jak moc touží Gróňané a Faeřané po nezávislosti? Co by to znamenalo pro jejich budoucnost? A jaká je realita života v těchto zemích v době postupující klimatické změny či strategických zájmů USA, Ruska a Číny? Diskutovat budou politický geograf OU Adam Kočí a popularizátor vědy na OU Stanislav Janalík.

Vstupné dobrovolné


Sobota 17. 5. / 10.00 / Malí cukráři s Luckou

Přijďte si s dětmi ozdobit veselé wafličky a oslaďte si s námi sobotu.

Vhodné pro děti 4–12 let

Vstupné 80 Kč na místě


Neděle 18. 5. / 15.00 / Dánské odpoledne v Pantu


I v tomto roce vám přineseme oblíbené cestovatelské odpoledne v Pantu! Budeme společně objevovat krásy nejen Dánska, ale také Grónska. Ochutnáme skvostné dánské pečivo a vylosujeme několik cen. Odpolednem nás provede Vladimír Šmehlík. Těšit se můžete na přednášku o cestování křížem krážem Dánskem, na fascinující výlet do kouzelné země Gróňanů a také na dobrodružné povídání o lyžařské expedici napříč Grónskem.

Vstupné dobrovolné


Pondělí 19. 5. / 19.00 / Dánsko v srdci

Setkání s bývalým velvyslancem v Dánsku, neobyčejným cestovatelem a spisovatelem Zdeňkem Lyčkou.

V dalším hovoru Vladimíra Šmehlíka potkáme muže, který vyměnil programování za dobrodružství a diplomacii. Zdeněk Lyčka, rodák z Frýdku-Místku, je zkušený diplomat a bývalý velvyslanec v Dánsku, ale především neúnavný cestovatel a spisovatel. Společně s manželkou Violou Somogyi přeložil grónské mýty a pověsti Knuda Rasmussena, za které získal prestižní Cenu Josefa Jungmanna. Během večera se dozvíme nejen o jeho vlastních zkušenostech ze života diplomata v Dánsku, o zážitcích, cestách, o lásce k severským kulturám a literatuře, ale necháme se také unést vyprávěním o plavbě na kajaku z Prahy až do Severního moře. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost setkat se s člověkem, který dokázal propojit svět diplomacie s vášní pro cestování a literaturu.

Vstupné dobrovolné


Úterý 20. 5. / 19.00 / Gaza a její příběh


Po stopách historie Gazy se známým blízkovýchodním reportérem a autorem reportážních bestsellerů Jakubem Szántó.

7. října 2023 otřásla světem neslýchaně brutální agrese palestinských islamistů proti Izraeli. Vypukla nová válka, jejíž děsivá váha dopadla převážně na Gazu a jejích dva a čtvrt milionu obyvatel. Vůbec nejničivější z arabsko-izraelských konfliktů zdevastoval nevelké území jižní Levanty. Jakub v přímořské oblasti rozlohou menší než Praha odhaluje kořeny pestré kulturní směsi, která tu mezi mlýnskými kameny prastarých civilizací, novějších říší i nejnovějších dějin za poslední milénia vznikla. Díky bohatým osobním zkušenostem v časech míru i válek, a především prostřednictvím desítek osobních vazeb představuje portrét společnosti, která proslula unikátní barvitostí, odolností a soudržností. V časech vypjaté společenské diskuze nabízí nezaujatý a poučený reportážní pohled.

Vstupné 100 Kč (GoOut, OstravaInfo, Centrum Pant)


Středa 21. 5. / 19.00 / Linda Bartošová: O psychických potížích beze studu


Novinářka Linda Bartošová vyzpovídala devět osobností, do jejichž psychiky zasáhly různé diagnózy – od vyhoření přes poruchu příjmu potravy až po deprese. Proč duševní problémy trápí čím dál více lidí a jaké má tento fenomén důsledky? Během besedy se seznámíte s knihou Jako by mě opustila všechna síla i s jejími protagonisty.

Vstupné dobrovolné


Čtvrtek 22. 5. / 19.00 / Severská literatura nejsou jen detektivky

Kort og godt... o překládání z dánštiny


Jak do překladu knihy zprostředkovat čtenáři vedle slov také kulturu, reálie dané země a její vůni? Magdalena Jírková představí své nejnovější překlady Kočovný biograf pana Saita a Ptáče, a Helena Březinová zase díla Helle Helle a Hanse Christiana Andersena. A pokusí se přiblížit nejen profesi překladatele, ale i onu vůni Dánska. Moderace se ujme Martin Severýn, překladatel a tajemník pro kulturu švédského velvyslanectví.

Magdalena Jírková
se dánštinou živí už více než třicet let. Začínala komerčními a technickými překlady, tlumočením v továrnách a provázením dánských turistů. Její srdcovkou je spolupráce se společností LEGO, během níž se jako tlumočnice a překladatelka zapojila do přesunu výroby z Dánska do Česka, a o plastových kostičkách ví víc, než si kdy dokázala představit. K překladu literatury se dostala náhodou, jako záskok za kolegyni na mateřské dovolené. Její první překladatelský počin byl zároveň i velkou výzvou. Šlo o Vzkaz v láhvi, třetí knihu z oblíbené krimisérie o oddělení Q od Jussiho Adlera-Olsena, a laťka byla nastavená vysoko. Postupně zjistila, že se díky literárním překladům pořád učí něco nového, a to ji nesmírně baví. Překládáním literatury se ovšem uživit nelze, a proto se stále věnuje i komerčním překladům, tlumočí, provádí a u jednoho si odpočine od druhého a třetího. Ve volném čase ráda cestuje, a to nejlépe do krajin neturistických. V poslední době ji nadchly Faerské ostrovy.

Helena Březinová
je vedoucí oddělení skandinavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přednáší skandinávské literatury a ve volném čase překládá hlavně z dánštiny. Úzce spolupracuje s Centrem Hansem Christiana Andersena v Odense. V roce 2018 jí v nakladatelství Host vyšla kniha Slavíci, mořské víly a bolavé zuby. Andersenovy pohádky mezi tradicí a modernitou, která se záhy dočkala dotisku a autorka za ni získala Zlatou stuhu.

Martin Severýn
Po francouzské maturitě na Gymnáziu Jana Nerudy vystudoval činoherní herectví na DAMU a historii a švédskou filologii na Karlově univerzitě. Studium herectví absolvoval ve školním divadle DISK rolí Daniela Bosoly ve Websterově Vévodkyni z Amalfi. V roce 2009 založil se spolužáky z DAMU Divadlo NaHraně, kde kromě hraní skládá i hudbu, k autorskému představení Hrabě 2.15: Bez dechu zhudebnil několik básní Václava Hraběte. Na jaře 2010 působil pohostinsky ve Švédsku, kde spolupracoval s Värmlands Nationsteater a v uppsalském Regina Teater účinkoval v muzikálu na motivy Shakespearova Večeru tříkrálového. Od roku 2015 působí jako tajemník pro kulturu na švédském velvyslanectví v Praze. Překládá drama a beletrii ze švédštiny, přeložil například trilogii Jense Lapiduse Pouze pro VIP, Stockholm Delete a Top dog, knihu I. Ch. Pereze Respekt: Všechno, co kluci potřebují vědět o sexu a lásce, debut Toma Malmquista V každém okamžiku jsme pořád ještě naživu či oceňovanou knihu Patrika Svenssona Tajný život úhořů.

Vstupné dobrovolné


Sobota 24. 5. / 10.00 / Podmořský svět s Petrou

Čekat na vás bude seznámení s podmořským světem, budeme lovit rybičky, poznávat, co vše do podmořského světa patří, zahrajeme si hru na rybáře. Na závěr si vyrobíme akvárium s rybičkami.

Vhodné pro děti 4–12 let
Vstupné 80 Kč na místě


Neděle 25. 5. / 19.00 / Lucie a Marvel na Stezce Českem


S Lůcou jsme už na přednáškách prošli krásy evropských stezek i náročnou Pacifickou hřebenovku, tentokrát se zaměříme na něco, co máme mnohem blíže. Na Stezku Českem. A opět vtipně, poutavě a s neskutečnou energií, která je Lucce vlastní. Toto není pouhá přednáška, toto je skutečný zážitek. Lucku si prostě nelze nezamilovat, uvidíte sami!

Pojďte se projít naší krásnou zemí a užít si přes 2 000 km po kopcích a malebných vesničkách. Lucie je postrach ulice a na jejích cestách nikdy nechybí krizové situace, většinou je však zvládne vyřešit s humorem, který jí není cizí. Uvidíte, kolik láskyplných lidí na cestě Lucie potká a seznámíte se se skvělou stezkařskou komunitou, která tady vzniká.

Na cestu s Lucií vyráží její nerozlučný čtyřnohý parťák Marvel. Připojí se k nim spousta zajímavých jedinců, kteří hory milují, ale i ti, co chození po horách nevyhledávají, ba dokonce možná i nesnáší. Kdo všechno vyráží na Stezku Českem? To zjistíte jedině tak, že si o tom poslechnete a pak vyrazíte také…

• Beskydy • Podbeskydí • Jeseníky • Orlické hory • Adršpach • Broumovsko • Jizerské hory • Krkonoše • Lužické hory • České Švýcarsko • Krušné hory • Český les • Šumava • Novohradské hory • Česká Kanada • Podyjí • Dolnomoravský úval • Bílé Karpaty • Javorníky

Vstupné:

·          moc se těším na Tvé cestovatelské zážitky .... 300 Kč

·          chci poslat pár korunek navíc pro zvířátka do útulků, které s Marvelem podporujete ... 400 Kč

·          dobrých skutků není nikdy dost ..... 500 Kč

Vstupenku zakoupíte: on-line na GoOut; doprodej fyzicky na místě před akcí


Pondělí 26. 5. / 20.00 / LiStOVáNí: Nejlepší pro všechny


Jak můžeme vědět co je pro ostatní nejlepší, když sami neumíme být šťastní? Desetiletý průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem příliš neví rady. Když potom Hana dostává nabídku na natáčení seriálu, bere ji jako příležitost, jak své problémy vyřešit. Přestěhuje Viktora k babičce na venkov a namlouvá si, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku zase to, že nebude sama. Petra Soukupová ve své vrcholné formě umí bravurně zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy zakouší svou bezmoc ve světě dospělých.

Účinkují: Zoja Oubramová, Pavel Oubram a Věra Hollá

Vstupné 150 Kč (prodej na GoOut, OstravaInfo a v kavárně Pant)


Úterý 27. 5. / 19.00 / Přemýšlení nahlas – Večer s Jiřím Přibáněm


Je toho opravdu hodně, o čem se dá s ústavním soudcem, filosofem práva, profesorem na universitě v Cardiffu a významným esejistou se zájmem o literaturu a výtvarné umění přemýšlet. Respektovaný intelektuál současnosti a inspirativní člověk Jiří Přibáň v rozhovoru s básníkem Petrem Hruškou.

Dobrovolné vstupné


Čtvrtek 29. 5. / 19.00 / Automobilky ve víru obchodních válek


Obchodní války. Hrozba globální recese. Konec globalizace. Nový světový řád. O těchto tématech čteme v médiích denně. Jaká je v tomto světě budoucnost automobilového průmyslu?

Je elektromobilita slepou uličkou? Co chtějí samotné automobilky, klienti a jak přísné jsou regulace týkající se emisí? Je regulací moc nebo jsou nezbytné? Jak jsme na tom ve srovnání se světem, kde jsou normy přísnější než u nás? Jak udržet a posílit konkurenceschopnost českého automobilového průmyslu? Co čeká v roce 2025 evropské a české automobilky? Co by mohla pro náš region znamenat stavba Giga Factory? Je právě toto cesta pro jeho konkurenceschopnost, inovace a nastartování?“

Hosté:
Kateřina Šafaříková, novinářka, Seznam Zprávy, bývalá zpravodajka v Bruselu 
Vladimír Rybecký, novinář se zaměřením na motorismus, ekonomiku a techniku
Ondřej Slach, sociální geograf, prorektor Ostravské univerzity

Moderuje:
Michael Rozsypal

Vstup volný


Sobota 31. 5. / 10.00 / Pohádková sobota s Andersenem


Přijďte si s dětmi zasoutěžit v rámci Noci s Andersenem! Můžete se těšit na pohádkové kvízy a různé zábavné aktivity spojené s dánským spisovatelem, a také na drobné odměny. 
Vhodné pro děti 5–12 let

Vstupné 80 Kč na místě


Za podporu programu Centra Pant děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám Direct pojišťovna, ČEPS, C2NET, Fortemix produkce a Past production.