PROGRAM BŘEZEN 2019

 

pátek 1. 3. – neděle 3. 3. (Černá louka)

Scéna Voices of Freedom na Knižním festivalu Ostrava Více informací o Knižním festivalu a dalším programu naleznete na webu www.kniznifestival.cz

středa 6. 3. 18.00

TGM: Z filozofa politikem

V předvečer 169. výročí Masarykova narození historik a předseda Společnosti Edvarda Beneše Pavel Carbol (Ostravská univerzita) představí tuto pro nás zásadní osobnost v dobových souvislostech.

Vstupné dobrovolné

čtvrtek 7. 3. 18.00

Vernisáž výstavy obrazů Tinga Tinga

Prodejní výstava afrických obrazů spojená s prezentací a povídáním o osobité malířské technice, motivech odrážejících hluboké pouto s africkou přírodou i kulturou, o místech, kde obrazy vznikají, a chudých malířích tvořících na ulicích Dar es Salaam (Tanzanie). Výstava potrvá do 30. 4. 2019. Vstupné dobrovolné

sobota 9. 3. 10.30–12.00

Centrum PANT dětem

Literární salón pro malé i velké: POHÁDKY A MALÉhRY

Žijí mezi námi, v našich domácnostech, šuplících sekretářů, kredenců a skříní. Čarodějnice, strašidla, hastrmani, podivné okřídlené bytosti. Stačí otevřít novou knihu autorské trojice Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská a jsou tu!

Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 100 Kč na místě / Rezervace: adina.balkova@centrumpant.eu

sobota 9. 3. 18.00

Příběh terezínského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau

Největší hromadnou vraždu československých občanů za 2. světové války připomene komponovaný pořad, jehož hostem bude dokumentarista Martin Šmok. Jidiš písně zazní v podání Barbory Baranové a Tomáše Novotného.

Večerem provází Vladimír Polák.

Vstupné dobrovolné

pondělí 11. 3. 18.00

Vlastina Kounická Svátková: Prostor pro duši

Večer s herečkou a bloggerkou o ženách a mužích, rodičích a dětech, o lásce, pochopení a chybách, které děláme, moderuje Kateřina Huberová (Český rozhlas Ostrava).

Vstupné dobrovolné

čtvrtek 14. 3. 18.00

Z(a)tracená místa: Jaklovecká dědičná štola v Ostravě

Ve druhém setkání historického cyklu představí Rostislav Šeruda (NKP Důl Michal) jedno z nejznámějších a nejstarších důlních děl našeho revíru, jejichž původ sahá až do konce 18. století.

Připravuje Marek Pietoň.

Vstupné dobrovolné

sobota 16. 3. 10.30–12.00

Centrum PANT dětem

Výtvarná dílna: Pískování

Přijďte si vyzkoušet netradiční formu tvoření, která rozvíjí jemnou motoriku a soustředění. S pomocí drobného křemičitého písku mnoha barev si děti vyrobí originální obrazy.

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné 30 Kč / na místě

Pondělí 18. 3. 18.00

Byznys & Společnost: Lubor Žalman

Hostem ekonoma a podnikatele Jana Laštůvky bude manažer se zkušenostmi z řady finančních společností. Jak funguje dnešní bankovní systém, jak se adaptoval na svět kryptoměn a nových platebních systémů a jak se změnil po nedávných skandálech a krizích? Jsou banky pomocníkem, nebo spíše ohrožením současného světa?

Vstupné dobrovolné

středa 20. 3. 17.30–20.00

Cyril Höschl: Psychologické zdroje moci a etika / Je ADHD historické novum?

Dvojice přednášek (každá à 60 min včetně diskuse) známého psychiatra, popularizátora vědy a vysokoškolského pedagoga.

V první bude nastíněn psychoanalytický (Freud, Adler), etologický (Lorenz) a sociobiologický (Price) pohled na psychologické zdroje moci a s nimi související etické otázky. Druhá bude zaměřena na poruchu pozornosti s hyperaktivitou, která se zdaleka neomezuje jen na dětství a s níž se setkáváme i u tak nadaných jedinců, jakými byli Bill Gates, Michael Phelps, Michael Jordan, Albert Einstein, Salvador Dalí, Jack Nicholson ad.

Ve spolupráci s Katedrou psychologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

POZOR!!!
INFORMACE PRO ZÁJEMCE MIMO KATEDRU PSYCHOLOGIE FF OU: Volná místa pro veřejnost budou v prodeji v Centru PANT od 11. 3. 2019 za cenu 100 Kč.

čtvrtek 21. 3. 18.00

Lze se SMÍŘIT s NAŠÍ minulostí?

Beseda o složitém vyrovnávání se s našimi temnými stránkami a jejich projevy v moderní historii z pohledu tří sousedních zemí a tří osobností: režiséra Janusze Klimszy (Naše třída), dramatika Tomáše Vůjtka (Smíření) a prozaika Silvestra Lavríka (Nedeľné šachy s Tisom).

Spolupořádá Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském.

Vstupné dobrovolné

sobota 23. 3. 10.30–12.00

Centrum PANT dětem

Jak se dělá divadlo s předškoláky

Herec Petr Pěnkava z divadla Komorní scéna Aréna se s dětmi přenese do nevšedních příběhů. Nejdříve si jeden takový přečtou, poté převypráví a nakonec se všichni stanou herci a příběh divadelně ztvární!

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné 30 Kč / na místě

úterý 26. 3. 18.00

Festival ProTibet

Utajovaný program odebírání lidských orgánů

Besedu nad krátkým filmem moderuje Jana Skovajsová (Lidská práva bez hranic).

Vstupné: 70 Kč / na místě

čtvrtek 28. 3. 18.00

Festival ProTibet

Tibet – devítkové milníky

Novodobou historii Tibetu přibližuje etnoložka Zuzana Ondomišiová (Potala).

Vstupné: 70 Kč / na místě

sobota 30. 3. 10.00–12.00

Centrum PANT dětem

Jarní jóga s JoHankou

Probuďte se ze zimního spánku a přivítejte jaro jógou. Relaxační cvičení s uklidňující hudbou, příběhy a vybarvováním mandal. Pokud máte vlastní podložku, vezměte ji s sebou.

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné: 30 Kč / na místě

——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám Direct pojišťovna, Megabooks CZ, Fortemix produkce a Past production.