PROGRAM CENTRA PANT: ZÁŘÍ 2018


 Čtvrtek 13. 9.        18.00

Dny NATO: Global Missions

Beseda s plukovnicí Sandrou Vandiviere a plukovníkem Williamem Fishem - o ženách v armádě, 307. bombardovací peruti, vzdělávání pilotů, o zkušenosti z misí bojových i cvičných, životě na základnách po celém světě..., a prostě o všem, na co se nebudete bát zeptat.
Tlumočeno.
Akce je realizována v rámci Dny NATO v Ostravě / NATO Days in Ostrava

Dobrovolné vstupné


Pátek 14. 9.        18.00

Výtvarný workshop s portugalskou ilustrátorkou

Jedinečná příležitost tvoření s významnou ilustrátorkou Constança Araújo Amador z Portugalska. Na workshopu budete mít možnost naučit se techniku kresby mastnou giacondou. Constanç žije v Portugalsku, ilustruje knihy pro děti i dospělé, maluje obrazy a věnuje se také grafice.

Vstupné 50 Kč na výtvarný materiál


Sobota 15. 9.      10.00

Centrum PANT dětem: malování s Constançou Araújo Amador

Všemožné tvoření pod vedením portugalské výtvarnice. Constanç žije v Portugalsku, ilustruje knihy pro děti i dospělé, maluje obrazy a věnuje se také grafice.
Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 40 Kč (včetně výtvarného materiálu)


Sobota 15. 9.      20.00

LiStOVáNí.cz: Kluk z kostek

Divadelní adaptace stejnojmenné knihy Keitha Stuarta. Alex svou ženu Jody miluje, ale zapomněl, jak jí to dát najevo. Zbožňuje i svého autistického syna, ani za mák mu ale nerozumí. Teprve hraní Minecraftu umožní otci i synovi lépe se poznat a chápat. Dokáže se rozpadlá rodina kousek po kousku, kostku po kostce dát znovu dohromady?
Účinkují: Tomáš Drápela, Věra Hollá a Pavel Oubram

Vstupné 120 Kč
Předprodej vstupenek: Na pobočkách Ostravského informačního centra a v Kavárně PANT
On-line zde: https://ticketware.eu/p/70Jt


Pondělí 17. 9.      19.00

Ostrava pro 21. století: Moderní vzdělávání

Série debat s kandidáty do zastupitelstva.
Promítají se současné trendy ve vzdělávání do školské politiky? Má Ostrava výhodu univerzitního města? Jsou potřeba nějaké koncepční změny na ostravských MŠ a ZŠ? Jakou roli hraje nabídka dobrého vzdělávání v atraktivitě města?

Odborný garant: Tomáš Bouda (Ostravská univerzita)
Moderátor: Petr Kopecký (Ostravská univerzita)

Osloveni byli zástupci všech stran a hnutí kandidujících do zastupitelstva města Ostravy, vyjma extrémistů. Účast na debatě prozatím přislíbili zástupci těchto stran a hnutí:
Pirátská strana: Martin Tomášek
Nezávislí: Patrik Hujdus
Občanské demokratická strana: Martin Štěpánek
Hnutí Ostravak (zástupce zatím neupřesněn)
ANO 2011: Tomáš Macura
STAN: Vladimíra Machalová

Vstup volný


Středa 19. 9.      18.30

Večer s dobrou hvězdou: Thu Trang Do (Asijatka.cz)

Cyklus charitativních večerů lékaře Rastislava Maďara pokračuje v září setkáním s populární česko-vietnamskou blogerkou Do Thu Trang, která se točí kolem IT, startupů a marketingu. Momentálně pracuje pro startup Spaceti a festival Future Port Prague. Její blog o Asijatka.cz získal nominaci na Magnesia Litera Blog roku. Trang v roce 2015 získala Novinářskou křepelku pro novináře do 33 let.

Zveme vás na vtipné a osvěžující povídání o životě a cestování, zdaleka nejen o Vietnamu nebo Vietnamcích u nás. Výtěžek akce bude na přání Trang věnován spolku Handipet.org z Mělníka, který pomáhá handicapovaným zvířatům.

Vstupné 80 Kč / studenti 40 Kč
Předprodej vstupenek: Na pobočkách ostravského infocentra a v Kavárně PANT.
On-line zde: https://ticketware.eu/p/70Jz


Čtvrtek 20. 9.      16.00

Osmičková výročí: od komunistického puče k pražskému jaru

Přednáška uznávané historičky Niny Pavelčíkové přiblíží složitou cestu Československa od únorového politického převratu v roce 1948 přes represe a politické procesy padesátých let až k postupnému uvolňování let šedesátých, které ukončí vojenská okupace země v srpnu 1968.

Moderuje Martin Tomášek. Pořádá Ostravská univerzita.

Vstup volný


Sobota 22. 9.      10.00

Centrum PANT dětem: Hravá jóga s JoHankou

Příběhem, pohádkou a kreslením mandal až k relaxačnímu cvičení jógy. Vhodné pro děti od 5 let (máte-li podložku, vezměte ji s sebou).

Vstupné: 30 Kč


Pondělí 24. 9.      19.00

Ostrava pro 21. století: Moderní doprava

Série debat s kandidáty do zastupitelstva
Jaké složky dopravy a s jakou prioritou bude město v příštích letech potřebovat. Na jaké výzvy má Ostrava reagovat a které projekty dopravní infrastruktury si zaslouží největší pozornost? Jak pracovat s aspekty kvality veřejného prostoru a jak zohlednit tlak na kvalitu ovzduší?

Odborný garant: Miloslav Řezáč (VŠB-TUO)
Moderátor: Tomáš Čech

Osloveni byli zástupci všech stran a hnutí kandidujících do zastupitelstva města Ostravy, vyjma extrémistů. Účast na debatě prozatím přislíbili zástupci těchto stran a hnutí:
Pirátská strana: David Witosz
Nezávislí (zástupce zatím neupřesněn)
Občanské demokratická strana: Zdeněk Nytra
Hnutí Ostravak: Lukáš Semerák
ANO 2011: Tomáš Macura
STAN: Jiří Jureček

Vstup volný


Úterý 25. 9.      18.00

Transatlantické vztahy: Perspektivy NATO a EU

Debata s americkým expertem Stanley R. Sloanen o problematice transatlantické bezpečnosti, budoucnosti NATO, ale take o budoucnosti liberální demokracie jako takové. Do češtiny tlumočenou debatu moderuje Petr Kopecký (FF Ostravské univerzity).

Stanley R. Sloan se již 50 let věnuje problematice transatlantické bezpečnosti. Ve spolupráci s americkým Senátem se podílel na procesu přípravy vstupu ČR do NATO. V současnosti se zabývá otázkami spojenými s budoucností NATO a liberální demokracie. Je autorem několika knih, které se právě těmto tématům věnují, např. Transatlantic Traumas: Has Illiberalism Brought the West to the Brink of Collapse? (Manchester University Press, 2018) a Defense of the West: NATO, the European Union and the Transatlantic Bargain (Manchester University Press, 2016).

Pořádáno ve spolupráci s Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze.

Dobrovolné vstupné


Středa 26. 9.      19.00

Ostrava do Senátu

Debata s kandidáty na senátora Co nabízejí politické osobnosti a co mohou v Senátu reálně prosadit? Jaká je role senátu v českém ústavním systému?

Odborný garant: Václav Láska

Moderátor: Vincenc Kopeček (Ostravská univerzita)

Vstup volný


Čtvrtek 27. 9.      18.00

Dámská jízda: Ženy z filmové branže

Příběhy žen završené společnou debatou a networkingem.
Organizují WomenLeaders.cz, probíhá v rámci festivalu Ostrava Kamera OKO.

Vstupné 100 Kč na místě, s festivalovou akreditací zdarma.


——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám TRYMAT, Fortemix a Past production.