PROGRAM ŘÍJEN 2018

Úterý 30. 10. 17.00

1918 – Vznik střední Evropy

Beseda českých a polských historiků o zlomových bodech v dějinách našeho regionu v 20.stoleti. Jedním z hostů bude Robert Kostro, ředitel Muzea polských dějin ve Varšavě.

Dobrovolné vstupné

Středa 31. 10. 17.30

Večer s vědci: Mnoho tváří odpadu

Víte, jaké smetí vytváříte a co se s ním následně v Ostravě děje?

Beseda o tom, jak s odpady v Ostravě pracujeme, jaké jsou technologie zpracování odpadů a jaký život vzniká v okolí skládek. Debata se zástupci VŠB – Technické univerzity Ostrava, Ostravské univerzity a OZO.

Vstup volný

PROGRAM LISTOPAD 2018


Sobota 3. 11. 10.00–12.00

PANT dětem: Výtvarná dílna se Sandrou: Strašidýlkování

Veselé tvoření se strašidýlky Všudybýlkem a Meluzínkou. Děti se naučí pracovat s různorodým materiálem, procvičí si jemnou motoriku a užijí si spoustu zábavy!

Vhodné pro děti od 4 let.

Vstupné 30 Kč


Pondělí 5. 11. 18.00

Kde je pravda?

Jan Burian uvádí stejnojmenný film Pavla Kouteckého (1999, 57 min) a moderuje následnou debatu o černobílých pohledech na svět.

Intelektuál a podnikatel, oba pocházejí z Čech, oba žijí v Santiagu de Chile. Pro jednoho je Pinochet diktátor, pro druhého osvoboditel země. Dva životy zrcadlící příběh 20. století.

Dobrovolné vstupné


Úterý 6. 11. 19.00

Vernisáž výstavy Marie Koplové

Výtvarnice působící na slezskoostravské ZUŠ Edvarda Runda se zabývá převážně figurální tvorbou kombinující techniku perokresby a akvarelu (do 9. 1. 2019).

Dobrovolné vstupné


Středa 7. 11. 18.00

O politických režimech a (ne)konsolidaci demokracie

Debata s politoložkou Vladimírou Dvořákovou o roli minulosti v proměnách režimů, o tom, jak by se nově nastolované demokratické režimy měly upevňovat a co jim hrozí, když se tak nestane, moderuje Vincenc Kopeček (Ostravská univerzita).

Dobrovolné vstupné


Pátek 9. 11. 13.30–15.00

Generál Petr Pavel

Velel bojovým jednotkám, z pozice náčelníka generálního štábu řídil českou armádu a ujal se jako první Středoevropan nejvyššího vojenského postu v NATO. Voják, diplomat a manažer, který svými postoji a názory usměrňuje veřejnou debatu o bezpečnostních, vojenských a politických tématech Česka, Evropy a světa. Debata tak nebude pouze o armádě a vojenství, ale zejména o společnosti, která si navykla nevnímat vnější a vnitřní hrozby a žije představou o zaručeném a nekončícím míru.

Setkání s výjimečnou osobností moderuje Tomáš Drobík (Ostravská univerzita).

Dobrovolné vstupné


Pátek 9. 11. 16.30

Večer s Pamětí národa: Tři veteráni

Generál Petr Pavel, major Jiří Vrtný, četař Robert Mazurek. Jugoslávie, Afghánistán, Normandie. Tři generace vojáků, kteří ve válce na vlastní kůži poznali, jakou cenu má svoboda, budou hosty Tomáše Netočného (Post Bellum).

Dobrovolné vstupné


Sobota 10. 11. 10.30–12.00

Divadélko ENTENTÝKY: Perníková chaloupka s myškou Klárkou a veverkou Terkou

Veverka Terka a myška Klárka se vydávají do lesa, protože myška Klárka dost mlsala. Co se stane, když narazí na perníkovou chaloupku? Podaří se veverce Terce a dětem přelstít zlou ježibabu a bude dál myška Klárka mlsat? Veselá pohádka o správném čištění zubů a vlivu pohybu na naše zdraví.

Hrají: Hana Dvořáčková a Kateřina Řeřichová.

Vhodné pro děti od 3 let.

Vstupné 50 Kč


Pondělí 12. 11. 18.00–20.00

Psychosomatika – propojení mysli a těla

Přednáška Pavly Novotné o tom, jak poznáním souvislostí mysli a těla můžeme ovlivnit své zdraví. Konkrétní tipy, čemu se vyhnout, jak pracovat se svými myšlenkami, jak se vymanit z destruktivních vzorců chování a jak utvářet svůj život tak, abychom mohli být s výsledky spokojení.

Dobrovolné vstupné


Čtvrtek 15. 11. 18.00

Byznys & společnost: Pavel Řehák

Hostem Jana Laštůvky bude úspěšný ekonom Pavel Řehák, šéf Direct pojišťovny. Řeč bude nejen o byznysu.

Dobrovolné vstupné


Sobota 17. 11. 10.00–12.00

Jak se dělá divadlo

Herec Petr Pěnkava (Komorní scéna Aréna) se s dětmi přenese do světa nevšedních pohádek. Nejdříve si příběh přečtou, poté převypráví a nakonec se všichni stanou herci a pohádku divadelně ztvární!

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné 30 Kč

Sobota 17. 11.

Oslava svobody

15.00 Happening na náměstí Edvarda Beneše (à la Hyde Park)

17.00 Pochod svobody. Pietní svíčkový průvod centrem města po pamětních místech spojených s nacistickou a komunistickou totalitou

18.00 Cooltour: Mladí pro mladé všech generací. Komponovaný pořad s písněmi a debatou


Pondělí 19. 11. 18.00–21.00

Rwanda, země tisíců kopců

Jak vypadá země, kde v roce 1994 proběhla jedna z největších genocid od druhé světové války, a jakým způsobem se těží minerály používané pro výrobu mobilních telefonů?

Komu patří Arktida?

Globální klimatické změny, objevené zásoby nerostných surovin či nové námořní trasy odkrývají dříve nepoznaný význam tohoto regionu, který už světové mocnosti nenechává jen chladnými pozorovateli.

První zemí nás provede Jan Macháček, druhou Adam Kočí, oba z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.

Akce je pořádaná Českou geografickou společností a Přírodovědeckou fakultou OU v rámci Dnů geografie 2018.

Vstup volný


Úterý 20. 11. 18.30

Večer s dobrou hvězdou: Gabriela Lefenda a Richard Piskala

Cyklus charitativních večerů lékaře Rastislava Maďara pokračuje interview s ostravskými redaktory České televize a Českého rozhlasu.

Výtěžek akce bude na přání hostů věnován klinice v Malawi, kterou vede International Humanity.

Dobrovolné vstupné


Čtvrtek 22. 11. 18.00

Proč je česká krajina tak (ne)mocná?

Přednáška Jana Hradeckého z Katedry fyzické geografie a geoekologie.

Akce je pořádaná Českou geografickou společností a Přírodovědeckou fakultou OU v rámci Dnů geografie 2018.

Vstup volný


Pátek 23. 11. 18.00

Reefer Madness (Marihuanové šílenství)

Ukázka ze stejnojmenného amerického propagačního filmu z roku 1936 uvede diskusi o prohibiční politice a jejích dopadech na společnost, jejímiž hosty budou Robert Veverka (předseda Legalizace.cz), Tereza Urzová (Ludwig von Mises Institut) a Lukáš Bechyně (ŘEKNI NE DROGÁM – ŘEKNI ANO ŽIVOTU).

Moderují Jiří Tomášek (EDUCAnet) a Martin Tomášek (Ostravská univerzita).

Vstup volný


Sobota 24. 11. 10.00–12.00

PANT dětem: Hravá jóga s JoHankou

Příběhem, pohádkou a kreslením mandal až k relaxačnímu cvičení jógy. Pokud máte podložku, vezměte si ji s sebou. Programem Vás provede JoHanka.

Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné: 30 Kč
——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám TRYMAT, Fortemix a Past production.