Program Centra PANT - září 2019


hrava joga FB.jpg

Sobota 14. 9. 10.30–12.00
Jóga s JoHankou

Protáhněte si po prázdninách tělo!
Relaxační cvičení jógy s uklidňující hudbou, příběhy a vybarvováním mandal. Programem Vás provede JoHanka. Pokud máte podložku, vezměte si ji.
Vhodné pro děti od 5 let.

Vstupné: 30 Kč (na místě)


exekuce  FB.jpg

Úterý 17. 9. 18.00

Byznys & Společnost / Exekuce. Jak je řešit a kolik z nich je protiprávních

Tomáš Pospíšil (spoluzakladatel projektu Exekutor má smůlu.cz) v diskuzi s Janem Laštůvkou.

Tomáš Pospíšil vystudoval mezinárodní vztahy na VŠE v Praze, kde později získal i doktorát. V roce 2014 spoluzaložil projekt Exekutor má smůlu.cz, jehož cílem je zastavovat protiprávní exekuce, které byly nařízeny na základě neplatných rozhodčích nálezů. Se svými kolegy již pomohl zastavit protiprávní exekuce za více než půl miliardy korun.
Zkušenosti má také ze studií z University of Southampton ve Velké Británii a Università degli Studi di Pavia v Itálii. Mezi jeho další projekty patří Hromadné žaloby.cz, či Mornee.
Moderuje a provází Jan Laštůvka, spoluzakladatel MonkeyData a člen týmu Centra PANT.

Dobrovolné vstupné


Bombardování Ostravy  FB-2-1.jpg

Středa 18. 9. 18.00 Bombardování Ostravy 29. 8. 1944

Přednáška, beseda a promítání k 75. výročí bombardování Ostravy spojeneckým letectvem s Ondřejem Kolářem ze Slezského muzea a Tomášem Netočným z Paměti národa.
V letech 1944 a 1945 se Ostrava jako významné průmyslové centrum stala opakovaně cílem jak angloamerických, tak sovětských náletů.
První a zároveň nejrozsáhlejší a nejničivější bombardování provedly letouny americké 15. letecké armády ze základen v jižní Itálii dopoledne 29. srpna 1944. V té době již přes Ostravsko často přelétávaly spojenecké bombardovací svazy při útocích na cíle na území dnešního Polska. Lidé si na přelety navykli a mnozí nepřikládali význam sirénám, jež ohlašovaly letecký poplach.

Dobrovolné vstupné


genocida Romů  FB oprava.jpg

Čtvrtek 19. 9. 18.00
Ve stínu dějin: genocida Romů

Hosty debaty připomínající tragickou historickou událost dlouhodobě vytěsňovanou z naší paměti budou Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, Michal Schuster, historik Institutu Terezínské iniciativy.
Moderuje Marcel Mahdal.

Dobrovolné vstupné


Divadélko ENTENTÝKY FB.jpg

Sobota 21. 9.      10.30–11.45
Divadelní představení: Myška Klárka, veverka Terka a drak Karlík

Dvě zvířecí kamarádky se vydávají za dalším dobrodružstvím. Co s drakem, kterého bolí zub? Bát se ho, nebo mu pomoci? Poučná písničková pohádka se spoustou legrace.
Vhodné pro děti od 3 let

Vstupné: 50 Kč (platí dítě i dospělý)
rezervace: adina.balkova@centrumpant.eu


Sebevražda turismem  FB oprava.jpg

Úterý 24. 9. 18.00
Jan Burian: Sebevražda turismem

S průvodcem a písničkářem Janem Burianem o dopadu turismu na zemi, která přišla do módy. O současné tváři Islandu.

Dobrovolné vstupné


69425520_2391164230979555_3966526181892685824_o.jpg

Středa 25. 9. 18.00
Nadechni se a jeď!

O tom, že ke studiu patří zahraniční zkušenosti, vás přesvědčí studentští stážisté a průvodci mezinárodních studentů. Rady jak na to poskytnou zástupci Erasmus Student Network VŠB-TUO.

Vstup volný


Schizofrenie FB ctverec 600x600.jpg

Čtvrtek 26. 9. 18.00
Schizofrenie jako infekční nemoc

Přednáška popularizátorky vědy Jeleny Lenky Příplatové (Univerzita Karlova) se zaměří na vliv parazita Toxoplasma gondii na lidské chování a na rozvoj duševních chorob.
Ve spolupráci s Českým klubem skeptiků Sisyfos.
Infekční nemoci způsobené viry, bakteriemi a parazity běžně ovlivňují chování zvířat i člověka. Nakazíme-li se chřipkou, zpravidla omezíme své sportovní aktivity a pobyt mezi lidmi vyměníme za pobyt v posteli. Vliv nákaz se ovšem v některých případech neomezuje pouze na naše aktuální chování, může se následně odrazit i v duševním zdraví našem, případně našich potomků. Parazitický prvok Toxoplasma gondii je kupříkladu podezřelý z manipulace chováním zvířat i člověka, jakož i z účasti na spuštění schizofrenie, případně dalších duševních poruch. A není v tom sám.

Dobrovolné vstupné

cesky_raj_fb oprava.jpg

Pondělí 30. 9. 20.30
Listování: ČESKÝ RÁJ (Jaroslav Rudiš)

Novela o mužích, kteří se pravidelně scházejí ve staré sauně za městem, kde mohou být sami sebou a toužit po světě za vysokou zdí, který možná obývají ženy…
Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody.

Účinkují: Pavel Oubram, Tomáš Drápela, Alan Novotný (alt. Lukáš Hejlík)

Vstupné: 120 Kč
Předprodej vstupenek:
On-line na GoOut
On-line na OstravaInfo
Také fyzicky na pobočkách Ostravského informačního centra a v Kavárně PANT

 

——————————————————————
Za podporu programu Centra PANT děkujeme: Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polskému fóru MZV ČR, Polskému institutu v Praze a firmám Direct pojišťovna, Megabooks CZ, Fortemix produkce a Past production.